HİZMETLERİMİZ
UPTIME TIER Sertifikasyon

TIER sertifikaları, Uptime Institute tarafından verilen ve dünya çapında kabul gören, veri merkezlerinin yeterlilik esasını değerlendiren belgelerdir. Bu sertifika, veri merkezlerinin elektrik altyapısı, soğutma, güvenlik, yangın, bina sağlamlığı, network yapısı gibi konularını değerlendirirken aynı zamanda olağanüstü durumlarda (doğal afet veya herhangi bir felaket vs.) hizmet verebilme kapasitesini ölçmektedir. Değerlendirme sonunda elde edilen derecelere göre, firmalar TIER sertifikası almaya hak kazanmaktadır.

Kısaca, TIER sertifikaları şu şekilde derecelendiriliyor:

Tier I: Kritik öneme sahip olmayan Veri Merkezleri için alınmaktadır. Yedeği olmayan, tek güç ve soğutma altyapısına sahip olması ve öngörülen ayakta kalma oranının %99,671 olması beklenmektedir. Bu standartlardaki Veri Merkezlerinin Tier I sertifikası alması pek anlamlı değildir.

Tier II: Tier I seviyesindeki tüm özellikleri sağlaması beklenirken, aynı zamanda yedeklilik sistemleri gerekmektedir. Tek bir güç ve soğutma altyapısına sahip, yedek sistemleri olan ve ayakta kalma oranının %99.741 olan Veri Merkezleri bu sertifikayı almaya hak kazanır.

Tier III: Bir önceki seviyelerdeki tüm özellikleri sağlaması beklenirken, birden fazla güç ve soğutma yolunun olması şartı vardır: Bunların biri kullanılıyor iken, biri de yedekte kalmalıdır. Sistem, %99.982 oranında ayakta kalması gerekmektedir.

Tier IV: Diğer üç seviye birleşimiyle birlikte, birden fazla güç ve soğutma yolunun olması şartı vardır. Öngörülemez herhangi bir vakada bu sistemlerin 0 hata toleransıyla çalışır olması beklendiği gibi, kusursuz bir yedeklilikle sistemin ayakta kalma oranının %99.995 olması beklenmektedir.

Doğuş, kendi uzman mühendisleri ile ATD (Accredited Tier Designer) Sertifikalı kadrosuyla, veri merkezleriniz için bu sertifikayı almak için danışmanlık, kontrolörlük ve Uygulama hizmetlerini sunmaktadır. Tier (I,II,III ve IV) seviyelerine uygun Veri Merkezi yapımı ve operasyonu hizmeti portföyümüzde yer almaktadır.

HIZMETLERE DÖN
Bize Ulaşın
İletişim Bilgileri Gürsel Mh. İkbal Sk. No:1A Doğuş İş Merkezi Çağlayan Kağıthane/İST.

Telefon / Fax :
+90 212 222 8989 / +90 212 222 88 95-96

+90 212 222 8989 / +90 212 222 88 95-96