Daha önce server nedir yazımızda server’ın genel tanımını yaptıktan sonra server odası / veri merkezi özelinde genişletilmiş bir tanımını daha yapmaya çalışmıştık. Bulut sunucu nedir yazımızda ise sanallaştırma ve bulut ortam ile ilgili detaylara değineceğiz.

Cloud Server yada Türkçe ifadesiyle bulut sunucu, uzaktaki fiziksel sunucunuza dilediğiniz zaman erişmenizi sağlayan bir barındırma türüdür.  Sanallaştırma teknolojisi sayesinde, fiziksel sunucuları daha verimli kullanabiliyor ve uzaktan erişerek organize edebiliyoruz. IT dünyasına yeni dahil olanlar bazı kavramları karıştırabilirler, müsterih olun yalnız değilsiniz.

Sanallaştırma Nedir? https://dogus.com.tr/sanallastirma-nedir/ yazımızı okuduktan sonra bulut sunucu yazımıza devam etmenizde sayfa var. Bulut sunucu örnekleri arasında en basit şekilde Google Cloud ve Dropbox verilebilir.  Çeşitli farklı işleri yürütebilmemizi sağlayan farklı hizmetlere de örnek verebiliriz örneğin WooCommerce altyapısını kullanacak bir e-ticaret sitesi için Cloud Hosting hizmeti alabilirsiniz.

Bulut Sunucu Nasıl Çalışır?

Bulut sunucuları kullanmamızı sağlayan temelde iki teknoloji var. Bunlardan biri Sanallaştırma diğeri ise internet alt yapısı. Backbone denilen internet  alt yapısı sayesinde dünya düşük gecikme ile birbirine entegre oldu. Uydu ve çeşitli teknolojilerin de gelişmesi elbette entegrasyon gücünü artırdı ancak internet alt yapısı kurulmuş olsa da bizleri bir sorun bekliyordu; donanım yetersizliği. Bazı işler için alınmış donanımlar işe göre kapsamlı, bazıları ise yetersizdi. Bu noktada daha önce yazıya ara verip okumanızı önerdiğimiz sanallaştırma teknolojisi çıktı. Bu sayede cihazlarımızın üzerinde koştuğumuz tüm işlerimizi bölümlendirebilir hale geldik.  Örneğin bir  RAM, vRam yani sanal RAM olarak tanımlandı ve daha düşük iş parçacıkları için programlandı. Sonuç olarak, 10 birimlik veri merkezlerinin 50 birim güce eriştiğini varsayabilirsiniz.

Bulut Sunucu Nedir

Bulut Sunucu hizmetinin en büyük avantajı yazılımsal süreçlerle yönetiliyor olmaları. 7/24 erişim, güncellik, yedekleme kolaylığı; burada saydığımız maddelerin daha az maliyetle yapılıyor oluşu büyük bir tercih sebebi.

Doğuş olarak sizlere doğrudan bulut sunucu kiralama hizmeti vermiyoruz ancak  sunucu barındırmanızı gerektirecek herhangi bir kurumsal bulut sunucu projelendirmenizde uzman kadromuz yanınızda. Tüm sorularınızı bizleri arayarak yada mail atarak sorabilirsiniz. Ayrıca Linkedin sayfamızı takip ederseniz çok seviniriz.