Günlük hayatımızda beklenmedik bir şekilde birçok şey ile karşılaşabiliyoruz. Bu beklenmedik durumlar arasında da yangınlar aniden olarak hayatımıza darbe vurabilmektedir. Bu yangınların önlenmesi amacıyla yangın söndürme sistemlerinden biri olan FM 200 gazlı söndürme sistemleri en popüler olan söndürme sistemleri arasındadır.  Yangın durumlarında bilgi işlem merkezleri, haberleşme sistem merkezleri, tarihi ve sanatsal değeri olan objeler, tıbbi malzeme depoları, trafo ve elektrik pano odaları, laboratuvarlar ve daha bu şekilde birçok yerde her saniye çok önemli olmaktadır. FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri gazlı söndürme sistemleri kullanılarak yangının 10 saniyede algılanması amaçlanmakta ve hızlı bir şekilde söndürülmektedir. Halon 1301 gazının kullanılmı kısıtlandıktan sonra FM 200 gazı sıklıkla kullanılmaya başlanmıştır. FM 200 gazı uygun konsantrasyonlarda kullanıldığı zaman insan hayatı için herhangi bir risk oluşturmamaktadır.

Biz Doğuş Elektronik olarak bu sistemleri kullanmakta ve tavsiye etmekteyiz. Hemen bizimle iletişime geçin ve tüm süreç hakkında bilgi alın.

Renksiz ve kokusuz olan yangın söndürme sistemleri elektronik ve mekanik bileşenlerden oluşmaktadır. Elektronik kısım yangın söndürme paneli (kontrol paneli), çapraz bölgeli yangın dedektörleri, deşarj ve durdurma butonları, flaşör ve sirenlerden meydana gelmektedir. Elektronik kısmın, sistemin beynini oluşturduğunu söyleyebiliriz. Yangının algılanmasını ve korunması gerekli alana tahliyesini sağlamaktadır.

Mekanik kısım ise FM200 gaz tüpleri, slenoid valf, FM-200 gaz boruları, nozullar, basınç valfi, manuel tahliye ekipmanları ve diğer mekanik parçalardan meydana gelmektedir. Yangın mekanik bölüm tarafından söndürülmektedir ve aynı zamanda mekanik bölüm elektronik bölüm tarafından kontrol edilmektedir. Mekanik ünitede en önemli şey FM200 tüplerinin bulunduğu nokta ve korunması gereken alanın hacmi dikkate alınarak boru çapının doğru seçilmesi gerekmektedir. Boru çapının yanlış seçilmesi FM 200 gazının salınımını geciktirecek olması nedeniyle yangının sönmemesi ile sonuçlanacaktır. FM 200 gaz miktarı olması gerekenden daha az miktarda hesaplanması durumunda yangın söndürülemeyecektir. Tam dersi durumda ise insan için riskli bir durum oluşabilir.

FM-200 Nasıl Çalışır?

Yangın üçgeni ısı, oksijen ve bir yakıt kaynağından oluşmakta ve FM-200 gazı yangın üçgenini bozarak yangını etkisiz hale getirmektedir. Yangın üçgeninde bulunan üç unsurdan birisi çıkarılır ise yangın söndürülmektedir. FM-200, yangını söndürebilmek için yangın üçgeninin kimyasal reaksiyonuna müdahale de bulunan ısıyı veya serbest radikalleri yok etmektedir. FM-200 gazlı yangın söndürme sistemleri, 10 saniye veya daha kısa bir sürede yangın söndürme konsantrasyonlarına ulaşabilmektedir.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri, yangının sistemde bulunan sensörler tarafından fark edilmesiyle 8 saniye gibi çok kısa bir sürede ateşleyiciyi hazır konuma getirmekte ve püskürtme sistemini hemen devreye sokmaktadır. Bu şekilde yangının başlamasına neden olan kıvılcımlar yangına dönüşmeden söndürülmüş olmaktadır. Alevin hava ile temas edilmesi önlenerek yangının söndürülmesi gerçekleştirilir. Çok hızlı bir şekilde yapılan erken müdahale can ve mal kaybının önüne geçilebilmesini sağlamaktadır. 

FM-200 avantajları Nelerdir?

  • FM-200, insanların çevresinde güvenli olan temiz bir madde olması nedeniyle FM-200 yangın söndürme sistemleri, kullanılan alanlara monte etmek için güvenlidir.
  • FM-200 yangın söndürme sistemi, yangını söndürmek için devreye girdiği zaman, geride hiçbir kalıntı kalmamakta ekipman, elektronik ve makineler için güvenli olmaktadır.
  • Novec 1230 gibi diğer farklı maddeler ile karşılaştırıldığında, FM-200 daha uygun maliyetli bir seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

FM-200 Gazlı Söndürme Sistemleri Bakımı

FM 200 gazı saydam renktedir ve yangına müdahalede bulunduktan sonra etrafta renk bırakmamaktadır. FM 200 gazı yangının dağılmasını önleyerek, dumanı engeller ve insanların boğulma riskini ortadan kaldırmaktadır. Düzenli olarak FM-200 Gazlı Söndürme Sistemlerinin bakımı yapılmalıdır.

Sistem üzerinde bulunan basınç ölçerler sürekli olarak kontrol edilmeli, yangına müdahalede bulunulmamışsa bile gazların yenilenmesi ve eksiklerin tamamlanması gerekmektedir. Günümüzde insanlar riskli bir durum ile karşı karşıya kalmadıkları sürece tehlikenin farkına varamamaktadır. Almaları gerekli olan önlemleri almayarak adeta can ve mal kaybına davetiye çıkarmaktadırlar. Bu nedenle FM-200 Gazlı Söndürme Sistemlerinin bakımı düzenli aralıklarla yapılmalıdır.

Doğuş elektronik olarak FM 200 gazlı söndürme sistemlerini kullanıyor ve tavsiye ediyoruz. Bu sistemler ile ilgili tüm sorularınızı bizlere sorabilir ve ihtiyacınız olan yerlere temin edilmesi ve kurulum aşamalarının her adımında sizlere yardımcı oluyoruz. Hemen bize ulaşın.