Geçiş Kontrol Sistemleri

Bize Yazın

  Kvkk koşullarını okudum, onayladım.

  Geçiş kontrol sistemi, belirli alanlara giriş çıkış sağlayan kişilerin kontrolünü sağlar ve takibini yapar. Düzenli ve sistem içerisinde bir akışın devamlılığını sağlar.

  Doğuş Elektronik Geçiş Kontrol Sistemi Teknolojilerinizde Çözüm Ortağınızdır

  Geçiş kontrol sistemleri; kartlı geçiş kontrol sistemi, parmak izli geçiş kontrol sistemi ve yüz tanıma geçiş kontrol sistemleri olarak karşımıza çıkar. Parmak izli, yüz tanımalı, göz taramalı geçiş kontrol sistemlerinin genel ismi iste biyometrik geçiş kontrol sistemidir.

  Geçiş kontrol sistemi pek çok kolaylığı beraberinde getirir. Personel giriş-çıkışları, ziyaretçiler, araç giriş-çıkışları gibi pek çok durumu kontrol edebilme imkânı verir. Geçiş kontrol sistemleri her geçen gün daha da fazla alanda kullanılmakta ve kendisine yer bulmaktadır. Sunduğu kolaylıklar her alanda tercih edilmesine sebep oluyor.

  Sistem genel anlamda kişilerin belirli bir yere giriş çıkışının kontrol altına alınmasını ve bu giriş çıkışlar ile ilgili bilgilerin raporlanmasını sağlar. Akıllı bina, akıllı fabrika, akıllı depoların sistemlerinin içerisinde yer alır ve bütünlüğü sağlar. Turnikeler, kapılar, asansörler, otoparklar ya da girişin sınırlandırıldığı yerlerde kullanımı yaygın bir sistemdir. İBB’nin toplu taşıma araçlarında uyguladığı İstanbul kart aslında bir kartlı geçiş sistemidir.

  Biyometrik Geçiş Kontrol Sistemi

  Biyometrik geçiş kontrol sistemi, takip yapabilmek için kullanılan sistemlerin geneline verilen isimdir. Yüz okuma cihazları, parmak okuma cihazları ve kartlı geçiş sistemi cihazları biyometrik geçiş kontrol sistemi içerisinde yer alırlar. Bu cihazlardan hangisinin kullanılacağı tamamen ihtiyaca göre şekillenmektedir. Sağlanması gereken güvenliğin düzeyi de bu noktada belirleyici olacaktır. Takip işleminin yapılacak olduğu yerin ihtiyaç duyduğu güvenlik seviyesine göre seçim yapılabilmektedir.

  Biyometrik geçiş kontrol sistemi cihazları, takip yapılacak olan alandaki kapıların giriş ve çıkışlarında kullanılabileceği gibi aynı zamanda turnikeler üzerinde de kullanılabilirler.

  Biyometrik geçiş kontrol sistemi içerisinde yüz tanıma temelli biyometrik sistemi cihazları sayesinde kişilerin yüzlerinde yer alan algoritma okunur ve geçiş yapılabilmesi için olanak tanınır. Kişilerin yüzlerinde yer alan benzersiz algoritma tanıtılır ve geçiş yapılmasına izin verilir. Her insanın yüzünde farklı özelliğe sahip alanlar olduğu için takip işlemleri sırasında kişilerin birbirileri yerine yüzlerini okutması mümkün olmaz. Bu da güvenliğin sağlanmasında temel alınan noktadır ve geçişlerin basit bir hal almasına yardımcı olur. Yüz tanıma biyometrik geçiş kontrol sistemi cihazlarının kaliteli ve güvenilir oluşu sayesinde günümüzde özellikle personel takibinde sıkça kullanılmaktadır.

  Parmak izli geçiş kontrol sistemi cihazları parmakların uç kısmında yer alan izi okuyarak geçiş izni verir. Her insan imza niteliği taşıyan farklı parmak izlerine sahip olmasından ötürü, parmak izli geçiş kontrol sistemi yüksek güvenlik ihtiyacı söz konusu olması durumunda çok iyi bir seçenektir.

  Kartlı geçiş kontrol sistemi cihazları, kart tanıma teknolojisi kullanılarak güvenli bir ortam düzeninin sağlanmasına olanak tanırlar.

   

  Kartlı Geçiş Kontrol Sistemi

  Kartlı geçiş kontrol sistemi, oldukça pratik ve yaygın kullanılan bir kontrol sistemidir. Personel takibi yapmak amacı ile sıklıkla tercih edilirler.

  Elektronik kartlı geçiş kontrol sistemi bulunacakları yerin ihtiyaç ve beklentilerine göre çeşitli şekillerde tasarlanmaktadır. Günümüz modern dünyasında tercih edilmesinin fazlaca sebepleri vardır. En önemli nedenlerden birisi olarak hızlı geçiş ve erişim imkanı sağlamasıdır ve kullanılacak bölgede türlü kolaylıklar sağlar. Kolay ve hızlı şekilde yetki kontrolu oluşturması, aynı şekilde yetkinin genişletilebilmesi ya da kısıtlanabilmesi tercih sebeplerindendir. Personel takibi ve kontrol kolaylığı elektronik kartlı geçiş kontrol sistemi/sistemleri sayesinde farklı bir boyut kazanmıştır. Sistem mobil cihazlarla kolayca entegre olabilir.

  Covid19 öncesi ve sonrası olarak ayırabileceğimiz hayatımızda ‘pandemi’ dönemi olarak adlandırdığımız süreçte önceliklerimiz giderek değişikliğe uğradı. Yeni normal olarak yaşamaya başladığımız dönemlerde sağlık ve korunma ihtiyaçlarına önem büyük ölçüde arttı. Verilen önemin daha da arttığı ihtiyaçları karşılamaya yönelik tam ve kusursuz hizmet sunan elektronik kartlı geçiş kontrol sistemi, değişen dünya düzeninde önemi daha da artarak kullanım alanlarını genişletmektedir.

  Elektronik kartlı geçiş kontrol sistemi sayesinde giriş çıkışlar belirli kişiler tarafından yapılır ve yetkilendirilmiş kişilerin dışında kalan kişilerin giriş yapması engellenir. Böylece güvenlik üst düzeye çıkarılmış olur. Güvenli bir ortam sağlanması adına kartlı geçiş kontrol sistemi en uygun çözüm anlayışlarını içinde barındırır.

  Kartlı geçiş kontrol sisteminin yetkilendirme özelliği ile giriş çıkışına izin verilen kişilere vereceğiniz kart, sistem içerisinde yer alan kart okuyucular tarafından okunarak kişilerin giriş yapmalarına olanak tanır ve bu şekilde her hareket detaylı gözlemlenebilir.

  Turnike, kapı ya da bariyerlerin açılıp kapanmasını sağlayan okuyucu sistemler, kişilerin giriş çıkış bilgilerinin bilgisayar ortamına kaydedilmesini sağlarlar.

  Parmak İzli Geçiş Kontrol Sistemi

  Parmak izli geçiş kontrol sistemi, parmakların uç bölgesindeki izleri baz alır. Sahip olduğu yüksek hassasiyetli algoritmaları sayesinde hızlı tanıma ve yüksek doğruluk oranı özellikleri sunar.

  Üst seviye koruma gerektiren yerlerde fazlaca tercih edilir. Bu durumun en temel sebebi parmak izinin kişiye özel oluşundan kaynaklanır. Parmak izi kişiye özel olmasından ötürü bir başkası tarafından kopyalanamaz ve değiştirilemezdir.

  Kontrol sisteminin parmak izli oluşu sayesinde sunduğu yüksek güvenlik hizmeti , diğer geçiş kontrol sistemlerden ayrışarak öne çıkmasına sebebiyet verir.