Sizlere Sunduğumuz Avantajlar

  • Mümkün olan tüm kablolama teknolojilerine erişim, bütçeye uygun çözüm
  • Konusunda uzman mühendislerin üzerinde çalıştığı kablolama tasarımları
  • Standartlara uygun kablolama işçiliği, sonlandırma, test ve etkiketleme (ISO/IEC 11801, ISO/IEC14763, EN 50173, EN 50174, ANSI/TIA/EIS 568)

Kampüs, bina, ofis, sistem odası veya veri merkezi tüm alanlarda veri dolaşımı günümüzdeki en önemli konulardan biri. Hangi teknoloji ile sistemler arası aktarım sağlanacak, kablo güzerghahları nasıl olacak, ileride sorun olursa hizmet alınabilecek mi? Doğuş olarak tüm süreçlerde destekçiniz, çözüm ortağınız olarak yanınızdayız.

Yapısal Kablolama Çözümleri

Basitçe ifade etmek gerekirse, yapısal kablolama, bir BT ağında basit değişikliklere olanak tanıyan, kablolamaya düzenli, standartlaştırılmış bir yaklaşım sağlayan bir kablolama altyapısıdır. Video, ses, veri, sinyaller iletmenizi sağlayan ve sistemler arasında veri göndermekten sorumlu bir iletişim altyapısıdır. Size internete erişim, veri aktarma, arama yapma vb… konularda kapasite sağlar.

Yapılandırılmış kablolamanın sunduğu avantajlardan bazıları aşağıda verilmiştir:

  1. Ölçeklenebilir: Artan taleple birlikte olabildiğince çok cihaz ekleyebilirsiniz.
  2. Çalışanın üretkenliğinin artmasına yardımcı olur.
  3. Yüksek düzeyde esneklik.
  4. Kolay hata izleme ve düzeltme.
  5. Daha az Ağ kesinti riski

Toplam yapının %5’i kadarını oluşturan kablolama alt yapısı, arızaların ve bakım maliyetlerinin %70 ve üzerini oluşturur. Düzensiz, plansız ve hatalı kablolama ciddi maliyetlere sebep olabilir. Bu sebeple, Doğuş olarak, bakır kablo teknolojisinden, fiber optik çözümlere pek çok farklı uluslararası marka ile 30 yılı aşkın süredir çalışarak sizlere özel, kalıcı çözümler sunuyoruz.

 

Akıllı Yapısal Kablolama ve Alt Yapı Hizmeti

“Akıllı” terimi, bugünün ve yarının ticari binalarını tasarlarken göz ardı edilmemesi gerekn bir kelimedir. Akıllı bir bina, işletim maliyetlerini düşürmek, alanı en uygun şekilde kullanmak ve yaşam döngüsünün tüm aşamalarında enerji verimliliğini artırmak için BT tabanlı sistemleri, hizmetleri ve teknolojiyi içerir.

Akıllı binalar, entegre bir bina sistemleri ağını destekleyebilecek akıllı bir altyapı gerektirir. Kablolama altyapısı, akıllı bir binanın temeli olur. Akıllı bir bina, ancak altyapı tasarımı ve bileşen seçenekleri kadar akıllıdır. Akıllı bir bina için kablolama altyapısını tasarlamanın zorluğu, uygulamaların kendi benzersiz kablolaması ve düzenine sahip olabilmesidir.

 

Bu noktada, Doğuş olarak bütünsel yaklaşımımız ile konusuda uzman ekiplerimizle sizlere sunacağımız uçtan uca hizmet uluslararası standartlarda olacaktır.

Yapısal kablolalama standartları nelerdir, bu farkın sebebi nedir?

Teknoloji ilerledikçe, artan veri hızlarına olan talep büyümeye devam etmektedir ve üreticiler bu yüksek hızları destekleyebilen çift bükümlü kablolar geliştirmeye devam etmektedirler. Bu sebeple teknoloji değişmeye ve gelişmeye devam ettikçe kablolama standartları üç temel farktan dolayı farklılık gösterir.

Standart bant genişliği (MHz cinsinden ölçülür)
Maksimum veri hızı (saniyede megabit cinsinden ölçülür)
Koruyuculuk (Shielding)

Sizler için hazırlamış olduğumuz tablodan farkları görebilirsiniz.

Kategori Bant Genişliği Maksimum Veri Hızı Koruyuculuk
Cat5e 100MHz (350 MHz’ye kadar) 1000Mbps UTP veya STP
Cat6 250MHz (550 MHz’ye kadar) 1000Mbps UTP veya STP
Cat6A 500MHz (550 MHz’ye kadar) 10Gbps UTP veya STP
Cat7 600MHz 10Gbps Sadece “Shielded”
Cat8 2000MHz 25Gbps veya 40Gbps Sadece “Shielded”