En eski söndürme sistemlerinden biri olan karbondioksitli söndürme sistemleri, ateş nedeniyle yüksek oranda ısınan havanın soğutulması özelliği nedeniyle tercih edilen söndürme sistemleri arasındadır. Yangın oksijen ile temas ederse daha fazla yayılma ihtimali bulunmakta ve bu sistemler yangının yayılmasını önleyerek hızlı bir şekilde sonuç alınmasını sağlar. Bu sistemler sayesinde oluşacak olan mal kaybının da hızlı müdahale sayesinde en minimum düzeyde olması sağlanır.

Yangın sırasında otomatik karbondioksitli söndürme sistemleri kullanılan yerlerde yangın bölgesinde bulunan kişilerin bu alanı terk etmeleri gerekmektedir. Eğer müdahale ekipleri yangına manuel Karbondioksitli Söndürme Sistemlerini kullanarak müdahale edecek ise önlem alarak söndürme işlemine başlamaları gerekmektedir. Yangın sırasında yangına müdahale ekibinin eğitimli olması hem kendi hem de kurtarılması gereken canlıların sağlığı ve güvenliği için çok önem arz etmektedir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemlerinde kullanılan CO2 gazı, alevlerin oksijen ile etkileşime girmesini engellemektedir. CO2 gazı havadaki azot ve oksijenden daha ağırdır ve bu nedenle daha baskılayıcı olmakta ve alevlerin üzerini örterek yangının yayılmasını engellemektedir. CO2 gazı renksiz ve kokusuzdur. Elektrik iletkenliği bulunmamaktadır. Tüm bu özellikleri sayesinde yangının başarılı bir şekilde söndürülmesine önemli bir katkı sunmaktadır. Bazı yangınlar bölgesel olmakta ve yangının kontrol altına alınabilmesi güç olabilmektedir. Bu tür bölgesel yangınlarda en hızlı olarak sonuç veren sistemler karbondioksitli söndürme sistemleri olmaktadır. En önemli özelliklerinden biri ise yangına müdahale edildikten sonra etrafta herhangi bir kalıntı bırakmıyor oluşudur. Diğer söndürme sistemlerine göre temizlenmesi kolaydır. Doğuş Elektronik olarak kurumunuz için en doğru yangın algılama sistemlerinin hangisi olduğunu belirlemenize yardımcı oluyor ve tüm sürecin doğru bir şekilde yönetilmesini sağlıyoruz. Hemen bizimle iletişime geçin

https://dogus.com.tr/yangin-algilama-sistemi/

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri Özellikleri Nelerdir?

Karbondioksitli söndürme sistemlerinin en önemli özelliklerinden birisi oksijenin alevleri çoğaltma özelliğini bastırabilmesidir. Diğer önemli özelliklerinden birisi ise havada bulunan gazı bertaraf ediyor olması nedeniyle yangını söndürebilmektedir ama unutulmamalıdır ki yangın sırasında bu sistemlerin kullanılması o bölgede oksijen miktarını yok ettiği için insan sağlığı açısından zararlı olmaktadır.

İnsan sağlığı her şeyden önemlidir. Solunum sırasında oksijenin çok önemli olduğu herkes tarafından bilinmekte karbondioksitin ise solunum sırasında hiç olmaması gerekmektedir. Bu nedenle her canlının maske takması söndürme ekibinin koruyucu kıyafetler giymesi gerekmektedir. İnsan sağlığı her şeyden önemli olduğuna göre yangın çıkan bölgede farklı yangın söndürme sistemlerinin kullanılması mümkünse karbondioksitli söndürme sistemleri tercih edilmemelidir. Karbondioksitin bahsetmiş olduğumuz bu zararları nedeniyle biz Doğuş Elektronik olarak bu sistemlerin kullanılmamasını önermekteyiz.

Karbondioksitli söndürme sistemleri elektrikten kaynaklı olan yangınlarda veya elektrik donanımı bulunan bölgelerde meydana gelen yangınlarda etkili olan sistemlerdendir.

Co2 Yangın Tüpü Fiyatları

Günümüzde neredeyse her binada yangın tüpü bulundurulması nedeniyle ve piyasada da rekabet olması sebebiyle Co2 yangın tüpü fiyatları oldukça ucuzdur. TSE standartları gözetilerek üretilmekte ve doldurulmakta olan bu tüplerin küçük ölçekli işletmelerde bulundurulması zorunludur.

Sıkıldığı bölgede toz bulutu oluşturmakta ve oksijen seviyesini düşürerek alevlerin daha güçsüz bir hale gelmesini sağlayan bu sistemlerin yeniden dolum yapılması istendiğinde müşterilerin bütçesini çok fazla zorlamamaktadır.

Kendi kendine boşalmasını engellemek için emniyet vanaları ile korunan yangın tüpleri dökülmeyen elektrostatik kırmızı boya ile renklendirilmiştir. Elle taşınabilen Co2 yangın tüplerinin 2, 5, 10 ve 30 kilogram şeklinde birçok çeşiti bulunmaktadır.

Co2 Yangın Tüpü Kullanma Talimatı

İnsan sağlığı için riskli olması nedeniyle Co2 yangın tüpü kullanma talimatı tüpü kullanacak personel tarafından tam olarak bilinmesi gerekmektedir. Emniyet vanalarının nasıl açılması gerektiği, püskürtmenin nasıl yapılacağını, yangın sırasında rüzgarın yönünün ve hızının hesaplanması gerektiği ve havanın sirkülasyonu gözetilerek etrafta bulunan canlıları tehlikeye atmadan kullanılması gerektiği personel tarafından bilinmesi gerekir. Gaz boşaldıktan sonra ise alınması gereken önlemlere dikkat edilmeli ve uygulanmalıdır.

Co2 Yangın Tüpü Kullanım Alanları

Co2 yangın tüpü kullanım alanları içerisinde karbondioksit bulunması nedeniyle sınıflandırılmış ve sınırlandırılmıştır. TSE tarafından B ve C tipi yangınlarda etkili olduğu belirtilmekte ve bu tip yangınlarda kullanılması önerilmektedir. Yangına müdahale edilmesinden sonra kalıntı bırakmaması nedeniyle laboratuvarlar ve temizlenmesi zor olan mutfaklarda Co2 yangın tüpü tercih edilmektedir.

Ofisler, mağazalar, okullar, hastaneler gibi canlı elektrik yangın riski olan tesislerde kullanılmaktadır. CO2 yangın söndürücüler, özellikle çok sayıda elektrikli ofis ekipmanının bulunduğu ofisler için uygundur.

Karbondioksitli söndürme sistemlerini diğer söndürme sistemlerinden farklı olarak ısıyı değil oksijeni azaltarak yangını söndürmektedir. Uygulandığı yerde oksijen miktarını yok ettiği için insanların boğulmasına neden olabilir. Bu nedenle Doğuş Elektronik olarak biz karbondioksitli söndürme sistemlerini tavsiye etmiyor ve kullanmıyoruz.

İnsan hayatı için bir risk oluşturmaması nedeniyle biz FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri ve Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemlerini öneriyor ve kullanmayı tercih ediyoruz.

FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemleri, renksiz ve kokusuz olması, uygulandığı alanda fiziksel bir hasar meydana getirmemesi, insan hayatını riske atacak bir durum oluşturmaması ve en etkili söndürme sistemlerinden biri olması nedeniyle sıklıkla tercih edilen bir sistemdir.

Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri de renksiz ve kokusuz olmakla birlikte elektriksel iletkenliği de bulunmayan söndürücü bir gazdır. Novec 1230, ozon tabakasına zarar vermesinden dolayı yasaklanan Halon 1301 için alternatif olarak geliştirilmiştir. Novec 1230 Gazlı Söndürme Sistemleri ortamdaki ısıyı absorbe etme prensibine dayanmaktadır ve bu şekilde yangına müdahale etmektedir. Ozon tabakasına zarar vermemeleri, insan sağlığı için bir tehlike oluşturmamaları nedeniyle tercih edilmektedir.

Doğuş Elektronik olarak işletmenize en uygun yangın algılama sistemlerini seçebilmeniz için yardımcı oluyoruz. Hemen bizimle iletişime geçin ve işletmeniz için en uygun yangın algılama sistemini seçmenize yardımcı olalım.