Kurumsal ağ çözümleri hakkındaki yazımız

Kurum içi iletişimin çok önemli olduğu günümüzde işletmelerin daha iyi bir şekilde organize olabilmeleri, yapılan işin daha verimli bir hale getirilebilmesi için kurumsal ağ çok önemli bir hale gelmiştir. Kurumsal ağ, bir yerel alan ağındaki(LAN) tüm kullanıcıları ve sistemleri, veri merkezi ve bulutta bulunan uygulamalara bağlamaktadır. Bu kurumsal ağlar, ağ verilerine ve analitiklerine erişimi kolaylaştırma gibi ikili bir amaca hizmet eden fiziksel, sanal ağlardan ve protokollerden oluşturmaktadır. Yani daha anlaşılır bir şekilde ifade edilmesi gerekirse kurumsal ağlar bilgisayarların birbirine ve ilişkili olduğu çeşitli cihazlara bağlanabilmesini sağlamaktadır.

Bir yerel alan ağında(LAN) uygulamaları ve verileri paylaşabilmek için birden fazla yerel bilgi işlem cihazı anahtarlar, yönlendiriciler, ethernet veya wifi bağlantıları aracılığıyla birbirlerine bağlanmaktadır. Kullanıcıların güvenli bir şekilde erişim sağlayabilmeleri için hesap oluşturmaları gerekmektedir. Kurumlar genellikle yerel alan ağı dışındaki web sitelerine, sunucuya bağlanırken kullanıcı verilerini şifreleyen VPN yazılımlarını kullanmaktadır.

Kurumsal Ağ Çözümleri Neden Önemlidir?

Kurumsal ağ, son kullanıcılar ve uygulamalar için hızlı ve güvenli bir bağlantı sağlamaktadır. Uygulamalar modern ağda giderek daha fazla dağıtılmakta ve kablolu, kablosuz altyapı genelinde basitleştirilmiş ağ iletişimi ve güvenlik kurumlar için bir zorunluluk haline gelmiştir. Ağ yöneticileri, veri merkezleri ve bulutlar arasında tek bir pencere sağlayan kurumsal ağ çözümlerine ve ağ operasyonlarını basitleştiren ağ otomasyon çerçevelerine ihtiyaç duymaktadır.

Güvenlik ise kurumsal ağ yöneticilerinin diğer bir önemli sorumluluğudur. Çevre güvenlik  ve dahili güvenlik duvarları, uygulamaları ve verileri dış saldırılardan korumak için tasarlanmakta ve bu nedenle güvenlik duvarı yapılandırması kurumsal ağ oluşturmanın önemli bir parçası olmaktadır. Kurumsal ağ güvenliğini iyileştirmek için güvenlik yöneticileri, kimlik avı saldırılarından ve fidye yazılımlarından gelebilecek zararları önlemek için veri paketlerini virüslere ve kötü amaçlı yazılımlara karşı önlem almak için gelişmiş yöntemler aramaktadırlar.

Doğuş Elektronik olarak vermiş olduğumuz (Local Area Network) hizmeti hakkında bilgi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Kurumsal Ağ Avantajları Nelerdir?

Her kurum iş akışını, üretim sürecini, tüketici talebini ve lojistik gibi şeyleri destekleyen bernzersiz ağ çözümlerine ihtiyaç duymaktadır. İşletmelerde doğru bir ağ kurulabilmesi başarılırsa aşağıdaki durumların kusursuz bir şekilde gerçekleşmesi mümkün olmaktadır.

  • Çalışanlar paylaşılan kaynaklar ile uzaktan veya bir ofiste ya da fabrika veya bir kampüste birlikte çalışarak işbirliği yoluyla artan bir verimlilik elde edeceklerdir.
  • Kurumlar, çevre ve dahili güvenlik duvarları tarafından kontrol edilen ve güvence altına alınan uygulama ve verilere bağlantı sağlayarak şirket kaynaklarına kontrollü erişim imkanı sunabileceklerdir.
  • İşbirliği araçları ve sürüm kontrolü ile kolaylaştırılmış bulut tabanlı uygulamalar, dahili güvenlik duvarları ve modern ağ iletişimi ile çalışanların üretkenliği çok daha fazla artırılarak daha yüksek bir oranda bir üretkenlik düzeyi yakalanmış olunacaktır.
  • Sunucu ve ağ sanallaştırma ile işletmelerin şirket içi ve bulut altyapısı genelinde kaynakların verimli bir şekilde tahsis edilmesini en üst düzeye çıkarmaktadır. Yani bu daha düşük maliyetler ile karşılaşılacağı anlamına gelmektedir. Kurumsal bir ağın oluşturulması devam eden iş operasyonlarını daha fazla optimize etmek için kurulabilen analitik, izleme ve güvenlik çözümleri içermektedir.

Kurumsal Ağ Çözümleri Nasıl Çalışır?

Kurumsal ağ iletişimi masaüstü bilgisayarlar, sunucular, uygulamalar ve hizmetler arasında veri aktarımına aracılık eden yüksek hızda anahtarlama ve yönlendirme cihazlarına dayanmaktadır. Modern bir kurumsal ağ, modern uygulamalar için anahtarlama, yönlendirme, yük dengeleme, güvenlik duvarı, wifi ve hizmet ağı gibi çeşitli ağ hizmetleri sağlayan ortak bir ağ ve güvenlik platformundan oluşmaktadır. Bu şekilde bir kurumsal ağ oluşturma yaklaşımı operasyonel siloları ortadan kaldırmaya yardımcı olur ve uçtan uca ağ operasyonunu kolaylaştırmaktadır.

Bu şekilde modern hibrit bulut ortamları dahili güvenlik kavramına yol açan ek ağ güvenliği zorlukları ile de karşı karşıya kalınmasına neden olur.  Dahili güvenlik duvarları ağ bölgelerini bölümlere ayırmakta ve doğu batı trafiğini filtrelemektedir. Günümüzde en yaygın olarak kullanılan kurumsal ağ iletişim çözümleri hibrit ve çoklu bulut ağları arasında sorunsuz bağlantı sağlama ve bu ağları kuzey-güney, doğu-batı şeklinde tüm trafiğin denetlenmesi ile güvenceye alma imkanı sunar.

Doğuş Elektronik olarak sunmuş olduğumuz Aktif Network Çözümleri ile profesyonel yazılım programlarıyla duruma analizleri yapıyor, minimum maliyetle maksimum hız elde etmek için doğru tasarımlar oluşturuyor, demo ve eğitim hizmetleri veriyoruz. Vermiş olduğumuz bakım hizmetleri sayesinde sistemlerin sorunsuz çalışmasını sağlıyoruz. Hemen sizde bizimle iletişime geçerek işletmeniz için bu sürecin kusursuz bir şekilde ilerlemesini sağlayın.