Geçtiğimiz 10 yılda enerji tüm dünyanın gündeminden bir kez olsun düşmedi. Aslında, enerji konusu 10 yıldan da aşkın süredir uluslararası ortamda gündemde. Ülkemizde de son yıllarda maliyetler hızla artıyor. Yazıyı kaleme aldığımız 2022 yılında da zam haberlerini sık sık duyuyoruz. Özellikle kurumlar için maliyetlerin ikiye katlandığını düşünürsek durumun ciddiyeti ortaya çıkıyor. Doğuş olarak sistem odası enerji maliyetlerinizi %30’a kadar düşürebilmeniz için bir öneri listesi hazırladık. 

Enerji verimliliği ve tasarrufu konusunda sizlere en baştan en sona her noktada yardımcı olabileceğimizi bilmenizi isteriz.  Okumayı sevmeyenler içinde Linkedin Sayfamız ve Youtube kanalımızda sizler için videolar hazırlıyoruz. Sistem Odalarında Enerji Tasarrufu Sağlayabilmek için Yapılabilecek 3 Değişiklik

  1. Klima Sistemlerinizi yenileyebilirsiniz: Az enerji tüketen, A sınıfı klimalar %30 ila %50 oranında tasarruf sağlar. Veri merkezlerinizdeki klimalarınızı inverterli A sınıfı klimalar ile ya da hassas dijital kontrollü iklimlendirme cihazlarıyla değiştirmek enerjiden olabilecek maksimum verimlilii sağlamak anlamına gelir. 
  2. UPS Sistemlerinizi değiştirebilirsiniz: Hala eski kesintisiz güç kaynağı sistemlerinden daha iyi enerji verimliliği elde etmeye çalışıyorsanız, cihazlarınızı değiştirme zamanı gelmiş demektir. Yeni nesil UPS kaynaklarının, IGBT teknolojisi ile birlikte enerji tüketimlerinde yüksek oranlarda iyileştirmeler oldu. Bir örnek vereyim. Alacağınız yeni nesil UPS, eski teknolojili UPS’e göre yüzde 10 daha az güç tükettiğini düşünelim. Yapılan hesaplamalarda 2 senelerde 1.000 sunuculu bir veri merkezinin 86.000 dolardan fazla tasarruf sağlayabileceği sonucu çıkıyor. 
  3. Sunucularınızı değiştirin. Daha fazla sunucuyu sanallaştırın. Elektrik tüketimini ve ısı israfını azaltmak için tek bir fiziksel sunucuda birden çok farklı iş yükünü çalıştırabilirsiniz. Eski sunucuları hizmet dışı bırakın veya birleştirin. Eski sunucuları kullanımdan kaldırarak elektrik tüketimini azaltabilirsiniz. 

Sistem odanızı sağlığınızı kontrol etmek ister misiniz? 

Doğuş olarak yukarıdaki çözüm önerilerinin yanında 35 yılda elde ettiğimiz tecrübemizle uzman kadromuzun keşfe gelerek ihtiyaçlarınızı belirlemesini sağlıyoruz. Üstelik bu hizmet hediyemizdir, sizlerden herhangi ücret talep etmiyoruz. Gelecek videolarda ve blog yazılarımızda da üzerinde duracağımız PUE değerinizin optimal düzeye getirilmesi ve diğer donanımlarınızın en doğru şekilde çalışması ile iş akışınız kesintisiz devam edebilir.