Bazı durumlarda yangının üst taraftan söndürülmesi gerekmektedir. İçinde bulunan su ve kimyasalları alevlerin üzerine boşaltarak yangının kontrol altında tutulmasını sağlayan yangın söndürme sistemlerine sprinkler yangın söndürme sistemi denilmektedir. Bazı yangınlar birden büyümekte ve farklı yöntemlerle yangına müdahale edilebilmesi mümkün olmamaktadır. Bu şekilde aniden yangının büyümesi ihtimali bulunan yerlerde sprinkler sulu yangın söndürme sistemleri algılama sensörlerini harekete geçirmektedir ve işletme veya ticari kuruluşları can ve mal kaybından korumaktadır.

Çok geniş alanlarda yeteri kadar işlevsel olan sprinkler sulu yangın söndürme sistemleri A ve C sınıfı yangınlarda  çok fazla işe yaramaktadır. Birden fazla sprinkler bir arada bulunursa eğer inanılmaz bir müdahale yeteneğine sahip olmaktadır. Sistemde ki bir tane sprinkler boyutuna göre değişmekle birlikte minimum 9 metrekare ile en fazla 21 metrekare alanı koruyabilmektir. Bu şekilde ki bir sprinklerin onlarca olduğu düşünülürse eğer yangın çıkan alana müdahale çok kolay ve etkili olacaktır.

Kurumlarında çok fazla materyal bulunduran kurumların, maddi anlamda yüksek değerli malzemeleri koruyabilmek için bu sistemleri tercih etmektedir. Bu sistemlerin kullanılacağı yerlere uzman kişiler tarafından ölçümler neticesinde kaç adet sprinkler gerekli olduğu tespit edilmektedir.

Doğuş elektronik olarak bizlerle iletişime geçebilir ve tüm süreç hakkında alanında uzman kişilerden bilgi alabilirsiniz.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi Nasıl Çalışır?

Sprinkler sistemi Nasıl Çalışır: Yangına müdahale sistemleri büyük oranda bu sistemlerde bulunan yangın algılama sensörlerinin dumanı veya yüksek ısıyı algılamaları ve devreye girmeleri şeklinde çalışmaktadır. Sensörler sayesinde dumanı ve ısıyı farkeden bu sistemler bir yandan yangına müdahale etmek için hazırlanırken bir yandan da can kaybını önlemek için alarm sistemini kullanmaktadır.

Algılama sensörleri işleme başladıktan sonra  yüksek ısının miktarınının düşürülmesi ve yangın sırasında oluşan dumanın aşağı kısımlara baskılanması işlemine geçilmekte ve tahliye işleminin kolaylaştırılması sağlanmaktadır. Bu şekilde yangına müdahale edecek ekibin görsel olarak yangına müdahale edebilmesi daha kolay bir hale getirilebilmektedir. Bu sistemlerde camdan yapılmış olan ince tüpler sayesinde suyun akması sağlanmaktadır. Bu tüpler sıcaklıkla birlikte patlamakta ve sistemin boşaltılmasına başlanmış olunmaktadır.

Sprink Yangın Söndürme Sistemleri fiyatları

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemi sistemi fiyatları için farklı yerlerde farklı fiyatlar söz konusu olabilmektedir. Bu nedenle bir fiyat bilgisi vermek durumu kafa karıştırıcı bir hale getirebilir. Bu nedenle en sağlıklı bilgiyi almak için hemen bizimle iletişime geçin.

Sprinkler Sistemi Zorunluluğu

Binaların yangınlardan korunması ile ilgili yönetmelik ve diğer genelgeler kapsamında sprinkler zorunluluğu bulunan bina ve işletmeler hakkında detaylı bilgiyi inceleyelim.

yüksekliği 30.50 metreden fazla olan ofislerde, yüksekliği 51.59 metreden fazla olan apartamanlarda, birden fazla bodrum katı ve 20 araçtan fazla kapasitesi olan kapalı otoparklarda, yatak kapasitesi 200 tanden fazla olan misafirhane, otel ve pansiyonlarda, 2000 metrekareden fazla kullanım alanı olan işletmelerde sprinkler sistemi zorunluluğu bulunmaktadır. Bunların dışında ise alışveriş merkezleri, toplantı salonları gibi insanların kalabalık olarak bulunduğu mekanlarda sprinkler sistemi zorunluluğu bulunmaktadır.

Doğuş Elektronik olarak işletmeniz için en uygun yangın algılama sistemini seçebilmeniz için uzman kadromuz ile birlikte sizlere destek olmaktayız. Yangın söndürme sistemi projelerinizde, tüm süreçlerin profesyonel bir şekilde yürütülmesi için bizimle iletişime geçin.