Bir satın almacı ya da teknik olmayan departmanlardan kişilerin gözünden, Veri Merkezi deyince havalı güvenlik görevlilerinin kontrol ettiği son teknoloji araç ve donanımların içinde cirit attığı yapılar akla geliyor. Oysa, daha küçük metrekarelerde ifade ettiğimiz sistem odası için de tüm önem sırası aynı. Büyüklüğü, kabin sayısı ne olursa olsun bir işletmenin en kıymetli verileri burada saklanıyor, işleniyor. 

“Veri Merkezi yangınından sonra milyonlarca web sitesine ulaşılamıyor.“ Bu haberi geçtiğimiz yıl çok tüm iş ortaklarımızın içindeki empati duygusuyla okuduk ve o günden bu güne kendimizi geliştirmek için daha çok çalışıyoruz çünkü anladık ki Dünya’nın en büyük veri merkezleri de hasar alabiliyor… 

Doğuş olarak tüm uluslararası standartlardaki testleri en doğru şekilde uyguluyor belgeliyor ve sertifikalandırıyoruz. Tüm işlerimizde afete, yangına ve çeşitli sorunlara karşı oluşturulan senaryolar layıkıyla test ediliyor. İnşaat bitiminde uygun koşul oluştuysa yangın tüpü patlatılarak çeşitli senaryolar da deneniyor. 

Bir sistem odası / Veri merkezinin yangına karşı dayanıklı olup olmadığını anlamanın temel birkaç adımı var aslında, gelin inceleyelim. 

Sistem Odalarında yangının görülmesi için en belirgin bazı nedenler şöyle sıralanabilir: 

  • Yapının Yangına Dayanıklılık Durumu
  • Yükseltilmiş Döşeme
  • Tavan Döşemeleri
  • HVAC Donanımları
  • Güç Donanımları
  • Kablolar ve Bağlantılar

Şimdi Madde madde konuyu inceleyelim: 

Yapının Yangına Dayanıklılık Durumu:

Doğuş olarak her yıl pek çok farklı boyutta sistem odası olan kurumda keşif çalışması yapıyoruz. Burada zaman zaman ahşap kapılar, yalnızca suya dayanıklı alçıpan malzeme yada çeşitli yangına dayanıksız hatta yanıcı maddenin bu önemli odada konumlandığını görüyoruz. Oysa yangına dayanıklı malzemelerin uluslararası standartlarda olanları bu alanlarda kullanılmalı çünkü ufak çaplı bir yangın malzeme kalitesi nedeniyle korkunç sonuçlara yol açabilir. 

Yükseltilmiş Döşeme ve Tavan Döşemeleri: 

Linkedin Sayfamızda Yükseltilmiş Döşeme & Asma Tavan Uygulamaları konusunu detaylıca işlemiştik. Burada söyleyebileceğimiz en detay bilgi şöyle: Kalsiyum Sülfat Özlü ve QUADPAN paneller A1 sınıfı yangın dayanımı sağlar. Alt ve üst katmanlar arasında yangın ve ısı geçişini uzun süre (60-90 Dakika) engelleyebilir.

Buraya kadarki bölümde anlıyoruz ki veri merkezi / sistem odası yalnızca bir takım yüksek teknoloji cihazların bir araya gelmesinden ibaret değil. O cihazların konumlandığı tüm yapıyı dönüştüren ve pekçok standardı beraberinde getiren önemli bir inşaa süreci. 

HVAC Donanımları:  HVAC ve iklimlendirme ile ilgili blog sayfamızda pek çok yazı bulunuyor ancak iki blog yazımıza mutlaka göz gezdirmenizi rica edeceğiz. 

1 – https://dogus.com.tr/hvac-nedir/

2 – https://dogus.com.tr/iklimlendirme-nedir/

Bu tip sistemlerde en önemli konu sistemin ne zaman zorlanacağını bilmektir. HVAC sistemleri çok detay teknolojilere sahip olsalar da zorlanabilirler. Örneğin toz filtrelerinin hava kirliliği nedeniyle yıpranmış olması cihazları aşırı zorlayabilir. Bu basit bir örnek, bu nedenle hvac sistemlerinin de durumu düzenli olarak kontrol edilmelidir. 

Kablolama ve Bağlantı noktaları: Bağlantılar ve geçiş noktalara yangına duyarlı malzemelerden yapılmalıdır. Isıyı ve ateşi geçirmeyecek bu malzemeler yangının büyümesini engelleyecektir. 

Güç Donanımları UPS ve diğer güç donanımları yangına en çok meyil eden cihazlardır. Geçtiğimiz yıl OVHCloud’un 2021 de yaşadığı felaketin kaynağında UPS’lerin olduğu düşünülüyor. 

Özellikle güç donanımlar konusunda yapılması gereken; uluslararası standartlara doğru şekilde kullanım ve yükün hesaplanmasıdır. 

Doğuş Sistem Odalarında Yangın Söndürme Sistemi Önerilerimiz

  • Her şeyden önce sistem odanızdaki enerji verimliliğinizi kontrol etmenizi öneriyoruz. Yükün doğru şekilde dağıldığından emin olmanız olası zorlanması sonucu çıkacak yangın felaketini önlediği gibi maliyetlerinizi de düşürecektir. 
  • Öte yandan UPS, HVAC gibi sistem cihazlarının yenilenmesi yada elden geçirilmesi olası riskleri azaltır. Yeni teknolojiler yeni standartlara göre üretildiği için buradan ciddi faydalar sağlanabilir.
  • Öte yandan sistem odanızın konumlandığı tüm yapının yangına duyarlı olması da riskleri azaltacaktır. 
  • Tüm bilgilerin yanında ücretsiz olarak keşfe gelerek sistem odanızın hem sağlığını hem de yangına duyarlılığını kontrol edebiliriz. 

İlginizi Çekebilecek olan bir yazı: 

https://dogus.com.tr/yangin-algilama-ve-ihbar-sistemleri/