İnternet hem kurumsal hayatı hem de bireysel hayatı tamamen değiştirdi. Özellikle pandemi sürecinde anladık ki internet bizlere tamamen farklı bir dünya sunmuş. Bu yeni dünyada  İnternetin geleceği Wireless ve IOT, Wireless’ın Geleceği de WiFi 6. İşte bugün bizlerde WiFi 6 Konusunu ele alıyoruz. Hazır WiFi dan bahsederken tarihine ve teknolojik gelişmelere de şöyle bir bakıyoruz.

Küresel IP Trafiği 3 Katına Çıkabilir!

Önceki yıllarda ev içerisinde 3-5 cihaz wireless üzerinden iletişim kurarken gelecek yıllarda sayının 50’ye kadar çıkması bekleniyor. Geleceğe baktığımızda birkaç trend göze çarpıyor; Kablosuz yüksek verimli uygulamaların artan kullanımı, kablosuz cihaz yoğunluğu ve ağ ihtiyaçlarındaki değişiklikler.  Bugün bile WiFi ağları bant genişliği bakımından sorun yaşadığı için protokollerin değişmesi, teknolojinin gelişmesi gerekiyor. 

 

Souce: Cisco

 

Hayatımızın her anında zaman kazanmak istiyoruz. Eve 5 dakika kala klimanın açılması, kahvenin hazır olması bizim için çok kıymetli IOT teknolojilerinin bu denli ilerlemiş olması harika ancak küresel çapta ip trafiğinin de 3 katına çıkması bekleniyor. 802.11ax olarak da bilinen WiFi 6 gelecekteki bu ihtiyaçlara çözüm olacak olan teknoloji olarak planlanıyor.

 

Source: Intel

 

Aslında WiFi’ın kendisi 1999 yılından beri önemli ölçüde yüksek verim için kendini geliştirmeye devam ediyor. 2013 yılında 802.11n kullanıcılara daha yüksek hız vaad ediyordu ancak yıllar sonra yerini 802.11ac’ye bıraktı. Daha sonra 802.11 ac Wave 2 1 Gbps hızlarının üzerine çıktı. WiFi 6 yani (802.11ax) ise 2013 yılından beri geliştirilmeye devam ediyor. 

WiFi 6 Nedir?

Bu teknoloji için yeni nesil standart diyebiliriz. AX WiFi veya 802.11az WiFi olarak da teknik departmanlarda biliniyor. IPV6 ve WiFi 6 internet kullanan cihaz yani adreslerin artması sonucu bir çözüm olarak geliştirildi. Günümüzde IPV6 için çok daha fazla koşulun yerine getirilmesi gerekiyor ancak WiFi 6 birden fazla cihaz kullanıyorsanız internet verimliliğini artırmanın en güzel yolu olabilir. WiFi 6 ofisler, akıllı evler ve halka açık alanlar için en güçlü teknoloji.

Daha önce  802.11 ac Wave 2’nin 1 Gbps hıza ulaşabildiğinden bahsetmiştik.  WiFi 6 9.6 Gbps hıza ulaşabiliyor. Bu teknolojinin daha hızlı olmasının bir sebebi de yeni standardın OFDMA (Frequency Division Multiple Access) adında bir geliştirme ile çalışması. Bu geliştirmedeWiFi aktarımları aynı anda birden fazla cihaza aktarılabiliyor. 

 

Source: Asus

 

CISCO’NUN HAZIRLADIĞI BU VIDEODA WIFI 6 ‘YA DAİR DETAYLARI BULABİLİRSİNİZ:

 

 

WiFi 6 Kullanmaya Değer mi?

Daha önce de belirttiğimiz gibi birden fazla cihazı yüksek verimlilikte kullanmanız gerekiyorsa; kesinlikle. Bir de farklı bir açıdan ele almak istersek geleceğe dair bir yatırım yapmak istiyorsanız bu teknolojiyi şimdiden tanımak ve sahiplenmek iyi olabilir ancak elbette maliyet biraz daha yüksek olacaktır. 

WiFi 5 ve WiFi 6 Arasındaki Farklar Nelerdir?

İki protokol arasındaki temel fark; düşük gecikme ve hızdır.  WİFi 6 önceki teknolojiye göre 3.5Gbps daha yüksek hız sunarken daha önce bahsettiğimiz farklı geliştirmeler sayesinde düşük gecikme ve daha geniş bir alanda çekim imkanı sunuyor.  MU-MIMO yani multi-use, multi input, multi output gibi çözümler de en önemli farklardan biri.

WiFi 6’nın sahip olduğu tüm teknolojilerle ilgili detaylı okumalar yapmak isterseniz tıklayın.

Wireless’ın geleceği WiFi 6 yazımızda amacımız teknik departmanlardan olmayan kişilerin de anlayabileceği sadeleştirilmiş bir makale sunmaktı. Tüm detay sorularınız için bizlerle iletişime geçebilirsiniz.  Projelerinizin en başından en sonuna kadar takipçisi oluyoruz.