Ana SayfaYangın Algılama ve İhbar Siste...

Yangın Algılama ve İhbar Sistemleri

Yangın algılama sistemleri, yangın çıkma ihtimali olan yerlerde yangının erkenden fark edilmesini ve daha yangın başlamadan söndürülmesini sağlar. Aynı zamanda etrafa uyarı gönderilmesi sayesinde kendimizi, personeli ve genel halkı da korumaktadır.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

Doğuş Elektronik Yangın Algılama Sistemi ve İhbar Sistemi Projelerinizde yanınızda.

Yangın henüz küçükken kontrol çalışmaları başlatıldığından erken tespit sayesinde mülk kaybı en aza indirilebilmekte ve çok daha kısa bir sürede müdahale tamamlanabilmektedir.

Çoğu alarm sistemi, acil durum müdahale ekiplerine yangının yeri hakkında bilgi vererek yangın kontrol sürecini hızlandırmaktadır.

Alarm sistemleri, bina sakinlerine bildirimde bulunarak saha içinde veya dışında personel bulunan bir izleme istasyonuna sinyal iletmektedir. Bazı durumlarda nadirde olsa bildirimler direkt itfaiye ekiplerine iletilebilmektedir. Belirtildiği gibi yangın algılama sistemlerinin birçok avantajı bulunmaktadır. En büyük dezavantajları yangını söndürmek için harekete geçmemeleridir.

Otomatik söndürme sistemleri yangını kontrol etmek için harekete geçmektedir. Aynı zamanda otomatik söndürme sistemleri çalıştıklarını gösterecek şekilde bildirim sağlamaktadırlar bu sayede bina genelindeki ısı algılama tabanlı bir sistemin rolünü üstlenebilmektedirler. Otomatik söndürme sistemleri bir duman algılama sistemleri kadar hızlı çalışmayacağı için hızlı bildirimin gerekli olduğu yerlerde algılama ve alarm sistemine ihtiyaç duyulmaktadır.

En basit düzeydeki alarm sistemlerinde algılama özelliği bulunmamaktadır. Bu sistemlerde yangın sırasında yangını fark ederek alarmı harekete geçirecek birinin olduğu varsayılmaktadır. Bu sistemlerin çok verimli olmadığı görülebilmektedir. Yangından ne kadar çabuk haberdar olunmak isteniyorsa kurulması gerekli olan sistemin bir o kadar maliyetli olduğu unutulmamalıdır. Bir yangını algılamak için en yavaş sistem ise  aynı zaman da en ucuz sistem olacaktır.

 • Alev dedektörleri: Alev dedektörleri gibi çeşitli dedektör çeşitleri öncelikle söndürme sistemlerini etkinleştirmek için kullanılmaktadır.
 • Isı dedektörleri: Isı dedektörleri en temel algılama cihazlarıdır. Birkaç tipi bulunmaktadır. Isı dedektörleri nokta ve çizgi olmak üzere ikiye ayrılmaktadır.
 • Duman dedektörleri: Çeşitli tipleri bulunmaktadır. Fotoelektrik duman dedektörleri, dedektörün algılama odası içerisindeki ışık saçılımına dayalı olarak çalışmaktadır. Işık odanın içerisinden yansıtılmakta ve duvara çarparsa saçılmaktadır. Odadaki yansıtılan bu ışık bir fotosel tarafından algılanmaktadır. Bu dedektörler çoğunlukla geniş açık alanların olduğu yerlerde kullanılmaktadır.
Yangın Algılama Sistem Seçimi Nasıl Yapılır?​

Yangın algılama ve alarm sistemi seçimi yapılırken kurulum yapılacak tesisin yangın güvenliği hedefleri göz önünde bulundurulması gereklidir. Bu hedefler tesisin ve operasyonun risk değerlendirmesinden kaynaklanmaktadır. Riske karşı toleransınız ve ne kadar riski göze alabileceğiniz bu sürecin en önemli parçasıdır.

Örneğin bir hastanedeki sorunlar ile bir depodaki sorunlar aynı değildir. Kendi başlarına tahliye edilemeyecek hastalar bulunan hastanelerde ve bu tür can güvenliğinin önemli olduğu bir tesislerde erken uyarı çok önemlidir. Bir yangın başladığında ise bina sakinlerinin uyuyabileceği yurtlar, oteller, ve diğer tesisler de sistemin daha hızlı bildirim sağlaması gerekmektedir.

Can güvenliğinin önemli bir sorun olmadığı boş bir yapıda risk önemli bir ölçüde olmadığı için yangının tespit edilebilmesi daha yavaş olabilmektedir.

Bir yangın algılama sistemi seçildiğinde muayene, test ve bakım gereksinimlerinin kapsamlı olduğu da unutulmamalıdır. Bu sistemlerin ömrü boyunca bu gereksinimleri karşılamak çoğunlukla bir kurulum yapmaktan daha pahalı olduğu da unutulmamalıdır.

Başlatma cihazları, sinyal oluşturan bir sistemin elemanlarıdır. Manuel çekme istasyonu, dedektörler ve denetleme cihazları bu bileşen grubundadır.

Manuel çekme istasyonu, bir bina sakini tarafından çalıştırıldığında alarm sistemini etkinleştiren bir anahtardır. Çekme istasyonları kişilerin kolayca bulabileceği şekilde yerleştirilmelidir. Genellikle binadan çıkarken kullanılacak seyahat yolları üzerinde bulunmaktadırlar.

Dedektörler, birçok tipte bulunmaktadır. Ana türleri ısı, duman ve alev dedektörleridir. Her kategorinin özel bir türü de bulunmaktadır. Şimdi yangın algılama ve alarm sistemleri için en yaygın olarak kullanılanlara göz atalım.

 

Fabrika Yangın Algılama ve Alarm Sistemi

Fabrikalar ve atölyeler yangın riski yüksek yerlerdir. İnsanlar ve makineler yoğun bir şekilde çalışırken işlerin ters gitme ihtimali bulunmaktadır. Fabrika gibi alanlarda yangın algılamanın sağlanması, yapılan işlemler nedeniyle yanlış alarm riskini önlemek için özel olarak düşünülmesi gerekmektedir.  Fabrikalar için ideal olan birçok yangından korunma yöntemi bulunmaktadır. Ancak doğru seçimi yapabilmek için aşağıdaki noktalar göz önünde bulundurulmalıdır.

 • Yapılan işlemler toz, duman veya buhar oluşturuyor mu?
 • Yangın alarm sisteminin bakımını yapmak kolay mı?
 • Yüksek düzeye erişim gerekliyse, bu işlemleri kesintiye uğratır mı? Bunun sistem ömrü boyunca maliyeti ne olacak?
 • Özel korumaya ihtiyaç duyan yüksek riskli makineler veya alanlar var mı?

Bu sorulara verilen cevaplara göre aşağıdaki sistemlerden en uygun olanı seçebilirsiniz.

 • Nokta Tipi Dedektörler
 • Işın Duman Algılama
 • Yüksek Hassasiyetli Duman Algılama
 • Lineer Isı Algılama Kablosu
 • Alev Algılama
 • Görüntülü Yangın Algılama

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

Hastaneler için Yangın Alarm Sistemleri

Hastaneler, bakım evleri gibi sağlık tesisleri toplumdaki önemli yapılardır. Bu nedenle doğru bir şekilde her türlü felaket ve hasardan korunduğundan emin olmak çok önemlidir. Büyük ve karmaşık yapıları nedeniyle sağlık tesisleri için yangın alarm sistemlerinin kurulumu zor olabilmektedir. Yangın acil durumlarına uygun şekilde müdahale etmede etkin ve verimli alarm sistemlerine sahip olmak önemlidir.

Hastanelerdeki birçok makine kullanılırken çok fazla ısı üretmektedir. Bu makineler bazen çok fazla ısınabilmektedir. Bu nedenle kısa devreye ulaşabilecek tehlikeli sıcaklıklara ulaşmadıklarından emin olmak önemlidir. Bir ısı dedektörü sayesinde tehlikeli sıcaklık seviyelerine ulaşmadan alarm verilerek tehlikeli durumların önüne geçilmiş olunmaktadır. Bu sayede makinelerin aşırı ısınmalarının sonucu yangınların başlanması önlenmiş olacaktır.

Hastanelerin bazı bölümlerinde çok fazla kablo çakışması bulunmaktadır. Bu durum kısa devre ve elektrik yangını riskini çok yüksek hale getirmektedir. Bu tür yerlerde afetlerin zamanında yönetilebilmesi için duman ve ısıyı algılayabilen dedektöre sahip olmak önemlidir.  Teller erimeye başlarsa duman çıkabilmektedir. Bu duman çok kısa bir sürede algılanabilirse hemen müdahale edilebilmesi mümkün hale gelmektedir.

Okul Yangın Algılama ve Alarm Sistemi

Anne ve babalar çocuklarını okula gönderirken onların güvende olmalarını beklemektedirler. Okul yangın alarm sistemleri, evlerde veya işyerlerinde olan sistemler ile aynı nedenle bulunmaktadırlar. Ana nedeni ateşi algılamalarıdır. Ancak okullardaki sistemler biraz daha tekniktir. Okul yangın alarm sistemleri duman ve ısı algıladığında sistem otomatik olarak açılmaktadır. Aynı zamanda bir çekme kolu ile manuel olarak da çalıştırılabilmektedir.

Okul yangın alarm sistemleri hem öğrencilerin hem de personelin güvenliğini sağlamanın önemli bir bir parçasıdır. Eğer alarm sistemi çalışmayı bırakırsa ve bir yangın meydana gelirse birçok insanın hayatı tehlikeye girmektedir. Bu nedenle okulların yangın alarm sistemlerinin düzeni olarak kontrol edilmesi çok önemlidir.

Günümüzün yangın alarm sistemleri okul güvenlik sistemlerine  entegre edilebilmektedir. Okulların bu sistemlerden faydalanması şiddetle tavsiye edilmektedir.

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

Yangın Söndürme Sistemi ve Çeşitleri

Yangın söndürme sistemleri güç odaları, bilgi işlem merkezleri gibi bir çok yerde kullanılmaktadır. FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri, karbondioksitli söndürme sistemleri, sprinkler yangın söndürme sistemleri, inert gazlı söndürme sistemleri, tozlu yangın söndürme sistemleri hakkında detaylı bilgiye aşağıdan ulaşabilirsiniz.

FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri:Yangın durumunda bilgi işlem merkezleri, haberleşme sistemleri merkezleri, elektrik pano odaları gibi yerlerde FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri kullanılmaktadır. Bu sistemler yangın için 8 saniyede ateşleyiciyi hazırlamakta ve püskürtme sistemini devreye sokmaktadır.  Renksiz, kokusuz ve iletken olmayan bir söndürme maddesidir.

Karbondioksitli Söndürme Sistemleri: Hızlı ve etkili bir yangın söndürme sistemidir. Yangının oksijen ile teması kesilerek müdahale edilmektedir ve hızlı bir şekilde sonuç alınarak mal kaybı en düşük seviyede tutulmaya çalışılmaktadır.

Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri: Eğer yangına yukarıdan müdahale edilmesi gerekirse içerisinde bulunan kimyasal ve suyu yangın olan bölgenin üzerine boşaltması sonucu yangının kontrol altına alınabilmesini sağlayan otomatik söndürme sistemlerinden birisidir.

İnert Gazlı Söndürme Sistemleri: Yangınları söndürmek için  Nitrojen ve argon kullanılmaktadır. Yüksek riskli alanlarda söndürme maddesi olarak etkilidir. Bu sistemler elektriksel olarak iletken değildir ve arkasında kalıntı bırakmamaktır. Hızlı bir şekilde etkili olması ve tekrar yaşanabilecek diğer yangınların önlenmesi konusunda da oldukça başarılı bir sistemdir.

Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri: Bu yangın söndürme sistemlerinde kuru kimyevi tozlar kullanılarak B,C ve D türü yangınları söndürmek için etkili bir yöntemdir.

Denetleme ve Bildirim Cihazları

Yangın alarm ve kontrol sistemine çok sayıda denetleme cihazı bağlanabilmektedir. Örneğin otomatik sprinkler sistemleri için su kontrol vanalarına bir dış müdahale anahtarı yerleştirilebilir. Bu anahtar yetkisi olmayan bir kişi tarafından kapatılırsa, dış müdahale anahtarı kontrol paneline bir denetim sinyali göndermekte ve kişileri sorun konusunda uyarmaktadır.

Alarmlar, bina sakinlerine belirli bilgiler ve talimatlar verilmesine izin veren iletişim cihazlarıyla desteklenmelidir. İnsanlar bir yangın alarmı çaldığında her zaman olması gerektiği gibi tepki verme eğilimindedir. Acil durum sesli iletişim sistemleri bina sakinlerinin yanıtını önemli ölçüde iyileştirmektedir.

Algılama ve alarm sistemleri, genel yangından korunma sürecinin önemli bir parçasıdır. Yangınları erken keşfetmek, bina sakinlerini korumaya, mülk hasarını sınırlandırmaya ve operasyonun kesintiye uğramasını en aza indirmeye katkıda bulunmaktadır.

Yangın algılama sistemleri her işletme için çok önem arz eden bir konudur. Birçok çeşit yangın algılama ve alarm sistemi bulunmaktadır. Kullanılacak yere en uygun yangın algılama ve alarm sisteminin seçilmesi çok önemlidir. Örneğin bir hastanede kullanılacak yangın algılama sistemi ile bir fabrikada kullanılacak yangın algılama sistemi birbirinden farklı olabilmektedir. Bu nedenle işletmeniz için yangın algılama sisteminin seçimi sırasında sürecin profesyonel bir firma tarafından yönetilmesi işlerin daha hızlı ve sorunsuz tamamlanmasını sağlayacaktır.

Yangın algılama sistemleri uygulama alanları: Yangın algılama sistemleri birçok farklı yerde kullanılabilir. Bazı uygulama alanı örneklerine maddeler halinde aşağıdan ulaşabilirsiniz.

 • Fabrika Yangın Algılama ve Alarm Sistemi
 • Hastaneler için Yangın Alarm Sistemleri
 • Okul Yangın Algılama ve Alarm Sistemi

Detaylı bilgiye buradan ulaşabilir ve hala sorularınız bulunuyorsa hemen bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Yangın söndürme sistemleri incelendiğinde FM 200 Gazlı Söndürme Sistemleri, Karbondioksitli Söndürme Sistemleri , Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri, İnert Gazlı Söndürme Sistemleri , Tozlu Yangın Söndürme Sistemleri gibi birçok farklı söndürme sistemi bulunmaktadır. Eğer işletmeniz için yangın algılama sistemleri edinmek istiyorsanız ve bu konuda kararsızım, işletmem için en iyisi nedir bilmiyorum diyorsanız hiç endişelenmeyin.

Doğuş Elektronik olarak 33 yıllık tecrübe ile işletmeniz için en uygun yangın algılama sistemlerini seçmeniz konusunda yardımcı oluyor ve tüm bu sürecin profesyonel bir şekilde yürütülmesini sağlıyoruz. Tüm detaylar hakkında bilgi almak için bize ulaşın.

TEKLİF ALIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

Doğuş Olarak Projenizin Başından Sonuna Yanınızdayız

Doğuş olarak biz 35 yılı aşkın süredir 500’ü aşkın büyük proje gerçekleştirdik. Uluslararası standardlarda çıktılar elde ederek belgeledik. TUBORG, ING BANK, SOCAR gibi global markaların veri merkezlerinin inşaatını gerçekleştirdik. 2022’yılının ilk günlerinde FMV Işık okulları için Cisco Meraki projesi tamamladık.

“Uzmanlık fark yaratır” diyoruz ve her işte yeni tecrübeler edinmeye devam ediyoruz. İşimizi, stratejik ortak yaklaşımıyla ele alıyor en baştan en sona kadar sizlerle birlikte hareket ediyoruz. Projenin tamamlanmasının ardından çıkabilecek sorunlara karşı bağımızı koparmıyor. Her an sizlerle birlikte hareket ediyoruz.

Uzun yıllar teknik konularda uzmanlık yapmış sertifikalı ve tecrübeli personelimizle uzaktan izleme yazılımları ile sistem izleme ve IT kaynak yatırımlarından sizlere tasarruf sağlamaktayız. Sizlere profesyonel yazılım programlarıyla yaptığımız durum analizleri sonucunda minimum maliyet ve maksimum hızı sağlama garantisi veriyoruz.

Bu sayede erişimin kesintisiz ve verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlıyor, çözümlerimizi birinci sınıf garantiler ve personel ile gerekirse yerinde veya uzaktan destekleyerek demo ve eğitim hizmetlerimizle birlikte sizlerin her zaman yanında yer alıyoruz.

Güvenilir bir firma olamın zorluğunun farkında olarak Sektörün öncü firmalarıyla yaptığımız anlaşmalarlın verdiği güç ve azimle projelerimizi zamanında teslim ediyoruz.

Referans Proje
Proje Özeti

Fevziye Mektepleri Vakfı bünyesinde zamanın şartlarına göre tasarlanmış, farklı marka ve ürünlerle oluşturduğu network ve Wİ-Fİ alt yapısını kullanıyordu. Münferit cihaz ve yapılardan oluşan network sorunları nedeniyle süreçlerde zorluklar yaşanmaktaydı. Yönetilebilir olmayan cihazlar, zaman zaman tespiti olanaksız sorunlar zincirine sebep oluyordu.

Anlık çözümler pek çok zaman kalıcı sorunlara yol açıyor. Sistemde yaşanan kesintilerin kök sebebini bulmak için zaman harcanırken, kaynak tespit edilemiyordu. Bu noktada yaklaşımımız ilk olarak kalıcı, iş süreçlerini kolaylaştıran; yenilikçi, akılcı bir çözüm bulmak oldu.

Fevziye Mektepleri Vakfı bu noktada günümüz arayışlarını karşılayan anahtar teslim çözüm arayışında farklı markalarla görüşmüş. Ancak yukarıda da belirttiğim gibi detaylar önemli; Bu noktada Cisco Meraki’nin sunduğu çözümler kolay ve anlaşılır olarak öne çıkıyor.

FMV’de bu nedenle Cisco Meraki’yi tercih etti. Tüm FMV iletişim ağı altyapısı Meraki ağ anahtarları üzerinde yeniden tasarlandı. Omurgada yedekli stack ve fiber çalışan MS425’ler, kampüs binalarında stack çalışan MS350’ler ve uç noktalarda MS225’ler ve MS125’ler ile sistem odası ve kampüsü tamamen yenilenmiş bir ağ altyapısı oluşturduk. Kampüsler arası fiber kablolama yaparak yıldız bir topoloji oluşturduk. Tüm proje hikayesini incelemek için tıklayınız.

SIKÇA SORULAN SORULAR