Veri merkezleri modern bilgisayar sistemlerinin vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Günümüzde sayıları giderek artan pek çok şirketin bulut çözümlerine, daha fazla veri işlemeye ihtiyaç duymaları gibi nedenlerle veri merkezlerinin de önemi, sayısı ve büyüklüğü giderek artmaktadır. Bu sebepler göz önüne alındığında dünyadaki veri merkezlerinin sayısının önümüzdeki 5 sene içerisinde çok önemli miktarda artmasının beklendiğini söylemek bir sürpriz olmayacaktır.

Yakın gelecekte hayata geçirilecek olan bu yeni ve daha büyük veri merkezlerini düşündüğümüzde bu veri merkezlerinin acı gerçeklerini de göz ardı etmek mümkün değildir. Enerji yönetimi konusunda en yenilikçi teknolojilerle donatılmış bile olsa veri merkezleri çok büyük oranda elektrik tüketmeye ve bulundukları çevredeki doğa ve hava koşullarına az miktarda dahi olsa zarar vermektedirler.

Doğaya zarar vermeyen, çevreci Veri Merkezi yada Yeşil Veri merkezi Nedir?

Yeşil veri merkezi veya bir diğer adıyla sürdürülebilir veri merkezi enerji verimli teknolojiler kullanan, gereksiz enerji tüketiminden kaçınan veri merkezlerine verilen genel addır. Yeşil veri merkezlerinde eski nesil, gereksiz enerji harcayan sistemler bulunmadığı gibi kapasitesinin altında çalışan veya inaktif durumda bekletilen sunucular ve IT ekipmanları da yer almamaktadır.

Yeşil veri merkezinin sahip olduğu tüm bu avantajlar hem doğaya hem de veri merkezi sahibine yarar sağlamaktadır.

Aynı zamanda ülkeler veri merkezlerinin doğa üzerinde sebep olduğu çeşitli zararlar nedeniyle yeşil veri merkezlerini desteklemektedirler. Ülkeler bu politikalarını gerçekleştirmek için çeşitli yasal önlemler alma yoluna gittiği gibi yeşil veri merkezlerine ayrı teşvikler de sunmaktadırlar.

Yeşil veri merkezleri neden önemlidir?

2017 senesinde yapılan bir araştırma veri merkezlerinin harcadığı elektrik miktarının ne kadar ciddi seviyelerde olduğunu ortaya çıkarmaktadır. 2017 senesinde sadece Amerika Birleşik Devletleri’nde bulunan veri merkezleri 90 milyar kW’dan daha fazla elektrik tüketmişlerdir. Harcanan elektrik tüketimine küresel bir açıdan baktığımızda ise dünyadaki tüm veri merkezlerinin harcadığı elektrik miktarı tamamen endüstrileşmiş ve 65 milyondan fazla insana ev sahipliği yapan İngiltere’nin harcadığı elektrik miktarından %40 daha fazladır.

Veri merkezlerinin harcadığı enerji miktarı yalnızca doğaya ve havaya zarar vermekle kalmamakta ve veri merkezi sahiplerinin giderlerini çok büyük ölçüde arttırmaktadır. Veri merkezi sahipleri her yıl yanlış iklimlendirme çözümleri, gereğinden fazla enerji tüketen ekipman seçimleri ve daha pek çok neden ile çok büyük miktarlarda gereksiz giderlere sahip olmaktadırlar.

Veri merkezlerinin sahip olduğu tüm fazla enerji tüketimini azaltmak ve onları daha doğa dostu hale getirmek hem doğa için hem de veri merkezi sahipleri için en doğru ve en karlı yöntem olarak görülmektedir.

Yeşil veri merkezlerinin avantajları nelerdir?

  1. Enerji giderlerinizi büyük oranda düşürmeyi başarmaktadır.

Yeşil veri merkezleri enerji tüketimini mümkün olan en düşük seviyeye indirmeyi amaçlamaktadır. Yeşil veri merkezleri doğru iklimlendirme yöntemlerini, enerji verimli sunucular ve IT ekipmanlarını kullanarak ve gereksiz veya inaktif durumda sunucu ve ekipman bırakmayarak enerji tüketiminde büyük bir azalmaya sebep olmaktadır. Azalan enerji tüketimi faturalarınıza da yansır ve enerji giderleriniz büyük oranda düşer.

  • Yenilenebilir enerji fosil yakıtlara göre daha az gidere sahiptir.

Yeşil veri merkezleri enerji tüketimini en aza indirmeyi teşvik ettiği gibi aynı zamanda fosil yakıtlardan üretilen enerjilerden ziyade yenilenebilir enerjiler kullanılmasını da teşvik eder. Başta güneş ve rüzgar enerjileri olmak üzere yenilenebilir enerjiler diğer enerji türlerine göre daha ucuza kullanılabilmektedir.

  • Marka imajınızı ve müşteri sadakatinizi arttırmanıza yardımcı olur.

İnsanlar gün geçtikçe çevresel sorunlar hakkında çok daha bilgili ve duyarlı bir hale gelmektedirler. Pek çok müşteri bir firmanın değerleri ile firmanın iş dünyasında gerçekleştirdiklerini neredeyse aynı seviyede tutmaktadır. IBM tarafından yapılan bir araştırmanın da gösterdiği üzere her 10 kişiden 6’sı doğaya yardımcı olmak için alışveriş alışkanlıklarını değiştirmeye isteklidir. Aynı şekilde her 10 kişiden 8’i çevresel duyarlılığın onlar için önemli olduğunu belirtmiştir. Siz de marka imajınızı arttırmak ve müşterilerin beğenisini daha fazla kazanmak istiyorsanız yeşil veri merkezi çözümlerinden faydalanabilirsiniz.

Veri merkezlerini daha doğa dostu bir hale getirmek için hangi adımlar izlenebilir?

Veri merkezinizi daha doğa dostu ve enerji verimli bir hale getirmek için izlenebilecek çok sayıda yol mevcuttur. Bunların en başta gelenleri doğru iklimlendirme çözümlerini kullanmaktır. İklimlendirme sistemleri günümüzde veri merkezlerindeki enerji tüketiminden en büyük payı alan sistemlerdir. Doğru iklimlendirme sistemleri sayesinde bu pay oldukça azaltılabilmektedir. Aynı şekilde doğru iklimlendirme sistemleri ile sahip olduğunuz ekipman ve sunucuların da performansını ve ömrünü arttırabilirsiniz. İklimlendirme hakkında daha detaylı bilgi almak için bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Öne çıkan bir diğer yol ise modern, enerji verimli sunucu ve ekipmanları tercih etmektir. Bu sayede hem enerji giderlerinizi oldukça düşürmüş hem de daha doğa dostu bir veri merkezine sahip olmuş olursunuz.

Veri merkezinizi daha doğa dostu bir hale getirmek için atabileceğiniz en önemli adımlardan birisi de kuşkusuz yenilenebilir enerji kullanmaktır. Günümüzde en öne çıkan yenilenebilir enerji türleri güneş ve rüzgar enerjileridir. Bu iki enerji türünü kullanarak hem daha düşük maliyete enerji giderlerinizi karşılayabilir hem de veri merkezinizi çok daha doğa dostu bir hale getirebilirsiniz.

Doğuş Elektronik olarak bizler nasıl bir yol izliyoruz?

Doğuş Elektronik olarak bizler sizin için en uygun veri merkezi çözümlerini geliştirmek için her zaman sizlerle beraber çalışıyoruz. “İklimlendirme nedir?” yazımızda da bahsettiğimiz gibi sizin için en uygun iklimlendirme yöntemlerini farklı maliyet raporları hazırlayarak size sunuyoruz. Ayrıca alanında uzman ekibimiz her zaman güncel kalmakta ve en modern, enerji verimli sunucu ve ekipmanları sizin için kullanmaktadır. Yeşil veri merkezleri için beraber çalışabileceğimiz daha pek çok alanda bilgi almak için bizlerle hemen bir görüşme ayarlayabilirsiniz.

Veri merkeziniz konusunda yardım ihtiyacı duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Yapısal sorunlardan en iyi soğutma çözümlerine kadar sizin için en uygun olan hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Veri merkezi çözümlerimiz konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz.

Bize ulaşın

İhtiyacınız olan çözüm doğrultusunda uzman ekibimizden daha detaylı bilgi almak için bir tanışma ve proje toplantısını hemen sizler için ayarlayabiliriz.

Bizlere ulaşmak için sales@dogussaha.com email adresini, 0212 222 8989 telefon numarasını ve sitemizin iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.