Sizlere Sunduğumuz Avantajlar

 • Proje çiziminden teslimine kadar tüm süreçlerin tek firma ile uçtan uca takibi
 • Tasarımlarımızın doğruluğunun güvencesi
 • Bakım hizmetlerimiz sayesinde sistemlerin sorunsuz çalışması
 • Uluslararası standartlarda projelendirmelerle uzun yıllar dayanıklı ve kesintisiz çözümler
 • 65 kişilik ekip; 40 kişilik kendi firma bünyemizde uzun yıllardır yer alan teknik, konularında uzman, sertifikalı ve tecrübeli personel
 • ATD sertifikalı veri merkezi uzmanları
 • Uzaktan izleme yazılımları ile sistem izleme ve IT kaynak yatırımlarından tasarruf sağlama

Doğuş Elektrik Elektronik olarak inşaatına başlanacak veya halihazırda mevcut olan veri merkezlerinin, Uluslararası standartlara uygun olarak baştan yapılması veya re-organize edilmesi çalışmalarının baştan sona hizmetini sunuyoruz. Kıymetli alanlarınızın daha verimli, efektif çalışması için uzman ekibimiz analiz, projelendirme, optimizasyon, devreye alma, bakım ve tüm süreçlerde aktif rol oynuyor.

Veri Merkezi Altyapı Çözümleri

Firmanıza ait tüm önemli faaliyetlerinin ve verilerinin barındırıldığı veri merkezleri, proje anından itibaren dikkatle hesaplanarak inşa edilmesi gereken özel alanlardır. Her geçen gün internet ve bilgisayar kullanıcılarının sayısının artması, şirketlerin IT alanına daha fazla yatırım yapmasını zorunlu hale getirmiştir. Veri merkezi kurulumu yaparken en temel çalışmalardan biri doğru yer seçimidir. Doğal afetler, zemin sağlamlığı, enerji ve fiber altyapı, yasal ortamlar, coğrafik konum, iklimlendirme ve güvenlik kriterleri göz önüne alınarak alanın nerede konumlandırılacağı son derece önemlidir. Ayrıca, Ayrıca, UPTIME/TIER, BICSI, TIA gibi standartlara bağlı kalarak veri merkezi çalışmalarımızı uyguluyoruz. Uygulanmadığı durumlarda, projedeki çözümlerde açıklıklar kalacaktır ve sistemlerin sürekliliği sağlanamayacaktır.

Bizler, 600 adet başarılı veri merkezi tecrübemizi yansıttığımız sertifikalı mühendislerimiz ve deneyimli müşteri temsilcilerimizden oluşan profesyonel kadromuz, hedefleriniz ve ihtiyaçlarınıza odaklanarak veri merkezi çözümlerinizi uçtan uca ve anahtar teslim şeklinde oluşturuyoruz.  Bu çözümler, aşağıda listelediğimiz gibi pek çok farklı mikro parametrenin bir araya gelmesi sonucu oluşur.

Kapsamımızda olan tüm Data Merkezi Çözümleri

 1. İnşaat Uygulamaları
 2. Veri Merkezi Rampa Uygulaması
 3. Yükseltilmiş Döşeme Sistemi
 4. Veri Merkezi Kapı Uygulamaları
 5. Yangın Algılama ve Söndürme Sistemleri
 6. Soğutma Sistemleri Uygulamaları
 7. Topraklama Sistemleri
 8. AG ve OG Enerji Sistemleri
 9. Akıllı PDU, ATS VE STS Sistemleri
 10. Pano Sistemleri
 11. Jeneratör Sistemleri
 12. Aydınlatma Sistemleri
 13. Yapısal Kablolama
 14. Kabinet Sistemleri
 15. KVM Sistemleri
 16. Kesintisiz Güç Kaynağı (UPS)
 17. Ortam İzleme ve Denetleme Sistemleri
 18. DCIM Hizmeti
 19. Güvenlik Kamerası, IP Kamerası, CCTV Çözümleri
 20. Kartlı Geçiş Sistemleri
 21. Test, Etiketleme, Devreye Alma ve Entegre Sistem Testleri

Veri Merkezi Sistemlerinde 4 adım yaklaşımı

“Uzmanlık fark yaratır” yaklaşımımız ile 33 yıldır süren çalışmalarımız sonucu elde ettiğimiz know-how sayesinde geliştirdiğimiz “4 adım yaklaşımı” ile var olan ya da planladığınız tüm projeler optimum verimlilikte olmaktadır. Yaklaşımımız projenizin en başından en sonuna kadar uzman ellerde olmasına destek oluyor.

 1. Veri Merkezi Yer Seçimi: Araştırmalara bakıldığında, veri merkezinin konumlandırılacağı yer ile ilgili oluşabilecek felaket yüzdesi %68 civarındadır. Bu sebeple, tasarımlarımıza başlamadan önce veri merkezi alan konumlandırmasını, siz kıymetli müşterilerimiz ile birlikte kampüs, bina ve/veya ofis ortamını ziyaret ederek veya sizlerden aldığımız projeler doğrultusunda gerçekleştiriyoruz. Veri merkezi kurulumu yapılırken en önemli kriterlerden biri yer seçimi olduğu için bu konuyu titizlikle inceliyoruz. Su, nem, yangın, patlama, deprem, iklim şartları, terör, teknolojik altyapı farklılıkları, arazi verimliliği gibi faktörlere karşı optimum düzeyde yer seçimi yaparak alanın hasar alma riski sıfıra yakın bir düzeye indirerek projelendirme çalışmalarımızı yapmaktayız.
 2. Keşif ve Tasarım Çalışmaları: Kuruluşunuz için gerekli olan veri merkezi ihtiyaçlarını tam olarak belirleyebilmek adına sahayı ziyaret ederek tüm projeleriniz için keşif çalışmalarını Doğuş Elektrik bünyesinde bulunan uzman ekibimiz ile gerçekleştirmekteyiz. Bu çalışmalar projeleri eksiksiz bir şekilde okuyabilmek, ürün konumlandırmalarını doğru yapabilmek ve sizlere en doğru çözümleri global standartlarda sunabilmek için büyük önem arz etmektedir. Bu çalışmaların hemen akabinde, veri merkezi projelendirme aşaması gelmektedir. İş sürekliliğini kesintisiz bir şekilde sağlayabilmenin yolu doğru bir tasarımdan geçer. Profesyonel ve teknik kadromuz sayesinde sizlere pek çok farklı kritik senaryoyu değerlendirerek tasarımlarımızın güvencesini vermekteyiz. Bununla birlikte, sektörde konusunda uzmanlaşmış pek çok farklı çözüm ortağımızdan elde ettiğimiz güçle sizlere sunduğumuz farklı maliyet stratejileri sayesinde en verimli tasarıma ulaşma imkanına kavuşur, kaliteden ödün vermezsiniz.
 3. Saha Uygulama, Kurulum ve Entegrasyon Çalışmaları: Keşif ve tasarım çalışmalarında gösterdiğimiz aynı özveriyi veri merkezi uygulama, kurulum ve entegrasyon çalışmalarında da sizlere deneyimletmek en önemli önceliklerimizden bir tanesidir. Birbirinden farklı birçok ürünün doğru entegrasyon sayesinde bir bütün çalışabilmesi bünyemizde yer alan uzman ve tecrübeli saha ekiplerinin başarısıdır. Oluşabilecek en küçük hata, yanlış kurulum ve entegrasyon, siz değerli müşterilerimizin iş sürekliliğini bozacağı gibi aynı zamanda ekonomik anlamda kayıplara da sebep olabilir. Bu sebeple bu gibi durumları yaşamamanız için tasarım ekibimiz ile uygulama ekibimiz koordineli çalışarak sizler için tasarladığımız projeyi hatasız bir şekilde uygulayarak senkron çalışan bir yapı elde edip sizlere gönül rahatlığı ile teslim ediyoruz.
 4. Test ve Devreye Alma: Doğuş Elektrik olarak, projemizi sizlere teslim etmeden son adımımız olan test ve devreye alma hizmetlerimizi gerçekleştiriyoruz. İlk olarak kurulan sistemlerin hatasız ve kesintisiz bir şekilde çalışması için gerekli koşulların sağlandığı test edilir. Getirdiğimiz yük bankaları ile tüm sisteme yükü verip sistemin bu yüke nasıl cevap verdiğini global standartlara uygun senaryolar çerçevesince (Level 3, 4, 5) test ediyoruz. Testlerde ortaya çıkabilecek olası sorunlar düzeltilerek sistemin sorunsuz olarak çalışacağından emin olduktan ve sizlere rapor edildikten sonra sistem devreye alınır ve çalışmaya başlar. Aynı zamanda, sistemde kontrol edilen tüm donanımların etiketlenmesi ve adreslenmesi önemlidir çünkü sistemin herhangi bir karışıklık olmadan düzgün yönetilebilmesi ve sizlere işi teslim ettikten sorun yaşamamanız için gereklidir. Daha sonra yapılacak bakım ve onarım durumlarında ise zaman ve verimlilik kaybı yaşanmaması adına yapılan adresleme projelere de işlenir.

Data Center Nedir?

Data Center ( veri merkezi ), iş süreçlerindeki tüm verilerin toplanması, depolanması, işlenmesi ve dağıtılması için bir merkezde tüm bilgisayarların toplanması sonucu oluşan projedir diyebiliriz.

Neden 4 Adımda İşi Ele Alıyoruz?

Siz kıymetli müşterilerimizin her zaman geleceği de kapsayan kalıcı projelere imza atması için çalışıyoruz. İşte bu yüzden bir alanın en başından itibaren yapımında veya hali hazırda bir alanınız var ise de sizlere faydalar sağlamak için sırasıyla keşif, projelendirme, saha uygulama, test ve devreye alma ve bakım hizmetlerimizle çözümlerimizi sunuyoruz. Tüm bu süreçleri sırasıyla takip edebildiğimiz gibi, sizlerin ihtiyaçları doğrultusunda sadece tek bir adım olarak da sizlere hizmet verebilmekteyiz. Bu adımlar sayesinde:

1. Proje yönetimi kolaylığı
2. Ayrı adımlarda destek verebilme
3. Modüler ve esnek olarak taleplere daha hızlı ve doğru cevap verebilme

Sağlamaktayız.

Veri Merkezi, Sistem Odası, IT Odası ayrımı Nasıl yapılır?

Kelimeler arasında herhangi bir anlamsal ayrım olmamakla birlikte sizlere daha iyi hizmet verebilmek için bir ölçeklendirme yapıyoruz. IT Odası ve Sistem odası tanımlarını daha küçük ölçekte yapılar için Veri Merkezi tanımını ise daha büyük ölçekte kullanıyoruz. Örneğin 60 kabin ile yaptığımız bir projemiz m² bakımından bir veri merkezi projesidir.