Günümüzde tüm departmanların tek hedefi var; her çeşit maliyeti düşürmek. Doğuş olarak tam da bu noktada  7 maddede IT Masraflarının düşürmenin yollarını inceledik.

1- Personel Değişimi = Maliyet

IT departmanlarında işe alım süreçleri hem zaman hem de bütçe açısından sorunludur bu nedenle, sirkülasyonu azaltmak için çaba göstermek önemli. Oryantasyon ve eğitim süreçlerinin optimize edilmesi büyük faydalar sağlayacaktır.  Buradaki listemizde personel ile ilgili diğer gider konularına değinmiyoruz. Bu konu markaların kendi stratejilerine göre değişiklik gösterebilir.

2- Bakım, Kontrol, Verimlilik

Veri merkezi yada sistem odalarının, bina içi iletişimi, işleyişi sağlayan tüm donanımların düzenli olarak verimlilik kontrolünden geçmesi sizi sürekli masraflardan kurtaracaktır. Biz Doğuş olarak bu konuda detay videolar hazırlıyoruz.  Sistem odanızın PUE değerini kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz.

3-  Doğru Donanım Seçimi

Hangi teknolojilerin işiniz için faydalı olacağını bilmek, doğru sistemler kullanmak  “en pahalı” olana değil en uygun olana ulaşmayı sağlıyor. Bu noktada doğuş olarak önerimiz keşif süreçlerine bizleri dahil etmeniz ve ihtiyaçlarınızı doğru tespit etmek için uzmanlarla birlikte çalışmanız.

4-  Bulut Çözüm Olabilir

Donanımı fiziki olarak edinerek, alan açmak tüm yönetimsel işleri üstlenmek zorunluluklar dışında akıllıca olmayabilir çünkü artık bulut çözümler sayısız süreçte yanımızda. İhtiyaç kadar kiralamak, ihtiyaç azalınca daha azını almak yani esnek olmak maliyetleri dengede tutmak için çok çok önemli.

5 – Sanallaştırma

Bilmeyenler için https://dogus.com.tr/sanallastirma-nedir/ yazımızı tavsiye ediyoruz. Cloud çözümler harika, hem daha az maliyetli hem de çok büyük sorunları çözüyor ancak bazı verilerin ve iş süreçlerinin bir alan yaratarak, donanım edinerek çözülmesi gerekebilir. Uzak bir sunucu kullanılıyor olsa bile sanallaştırma sayesinde daha az kiralama bedeli ile daha doğru yönetim yapılabilir. Sanallaştırma ile bir sunucuya birden fazla beyin verebiliyoruz yani uygulama görevleri için ve mail görevleri için bağımsız görevler atabiliyoruz ve buradaki işlemler birbirinden tamamen ayrı olarak. Donanım miktarı aynı verim fazla. Ayrıca buradaki sunucuların alan yüzdesini de değiştirebiliyoruz.

6 – Yazılım Masrafları

Aslında bu madde biraz cloud ekosistemleri de içine alıyor. İş yönetim süreçleri ile ilgili programlar seat, yani oturum sayısı fazla olduğunda ciddi masraflar oluşturabilir. Örneğin excel kullanmak zorundaysanız office 365 ekosistemine dahil oluyorsunuz burada kişi başına yıllık ödemeler yapmanız gerekmekte. Süreçleri doğru takip etmek ve giriş çıkışları iyi yönetmek önemli. Ayrıca açık kaynak kodlu yazılımlar da kullanılabilir. Açık kaynak kodlu yazılımlar belirli bir noktaya kadar tüm iş süreçlerinde destekçiniz olabilir. Örneğin Google ekosistemine dahil olarak belirli depolama süreçlerini, mailleşme ve iletişimi burada çözerken Google Doc, Sheet kullanabilirsiniz Öte yandan lokalde çalışmak için de tamamlayıcı olarak tamamen ücretsiz olan libre office kullanabilirsiniz. Adobe gibi diğer nispeten maliyetli yazılımların da artık pek çok alternatifi var. Ayrıca farklı iş kollarında da yazılım masraflarını doğru yönetebileceğiniz alternatifler bulunuyor.

7 – Süreç Yönetimi

Aslında yukarıdaki maddeleri artırabiliriz. Örneğin fiyat/performans odaklı geçiş kontrol sistemleri yada bakım onarım masraflarından kurtaracak kablolama stratejileri yada Cisco Meraki gibi iş süreçlerine ciddi katkı sağlayan farklı çözümler akla gelebilir. Oysa IT masraflarını azaltmanın en önemli yolu en başta doğru planlamayı yapmak ve süreci doğru yönetmekten geçiyor.

Örneğin geliştiriciler iş teslim tarihine yetişmek için kestirme yollar kullanırlarsa, iş süreçlerinde oluşacak bug ve glitch’lerin onarımı için çok çok daha fazla zaman ve bütçe ayırmak gerekecektir. Yine geliştiricilerin kullandığı donanım ve programların son sürümde olmaması çeşitli maliyetler oluşturabilir. Aslında IT denildiğinde, alt yapı ve üst yapı birbirinden tamamen ayrı koşan detay, dikkat gerektiren süreçler. IT Departmanlarına bu noktada ciddi saygı duyduğumuzu belirtmek isteriz.

Projenin en başındaysanız Kurumsal network çözümlerinden elektronik güvenlik çözümleri, sanallaştırma, veri merkezi gibi tüm konularda yanınızda olduğumuzu bilmenizi isteriz, öte yandan IT Masraflarınızı düşürmenin yollarını arıyorsanız her an, her noktada bize yazabilir, arayabilirsiniz.