Local Area Network (LAN) yada Türkçe ifadesiyle Yerel Ağ, 1970’li yıllardan beri okul, üniversite yerleşkesi, laboratuvar, KYK Yurdu, istihbarat servisleri,  devlet daireleri, hastaneler yani kapalı devre iletişimin gerekli olduğu tüm yerleşkelerde kullanılıyor. 

Bizler kendi dairelerimizde de donanımların iletişimi için WLAN kullanmaya devam etmekteyiz ancak elbette ethernet protokolünden farklı olarak dış bağlantıya daha açık haldeyiz.

Kapalı Devre Sistemler ve Aktif Network Çözümleri 

Kapalı devre sistemlerde, kablolama mesafe ve enerji yönetimi çok büyük önem taşıyor. Uluslararası standartlarda oluşturulmuş projeler TCP/IP yönetiminin en doğru şekilde yapılması ve zayıflık oluşturacak donanımların port ayarlamaları ve firewall ile çeşitli şekillerde güvene alınması önemli ve gereklidir. 

Aktif Network Çözümlerimizi incelemek için tıklayın: https://dogus.com.tr/aktif-network-cozumleri/


LAN, yönetim binaları ve veri merkezleri için dış bağlantı yani internet erişimini tamamen keserek iletişime izin verdiği için çok önemlidir çünkü bir hacker’ın fiziki olarak donanıma ulaşmasını gerektirir. Bu nedenle özellikle askeriye tarafından tercih edilmektedir. 

Ağ işletim sistemi tercih edilirken kullanıcıların ağ biçimine bağlı olarak yapılmalıdır. Günümüzde en çok tercih edilen ağ işletim sistemleri Windows For Workgroups ,LANtastics veya PowerLan olarak sıralanabilir.

LAN içerisinde Uygulamalar 

LAN içerisinde uygulamalar iki şekilde çalıştırılır bunlar Client Server ve File Server olarak sınıflandırılır. Client server a verilebilecek en iyi örneklerden biri veri tabanlarıdır. Kullanıcı arabirimiyle bilgi işlem birimlerini ayırarak, son kullanıcının istekleri terminalden server a iletilir ve server da işlenip terminale geri gelir.

File server uygulamaları ise son kullanıcı verilerini tamamen terminalde toplayıp kopyalayarak işler ve sonuçları gösterir.