PUE (Power Usage Effectiveness), Türkçe ifadesiyle güç kullanımı etkinliği sistem odalarındaki enerji verimliliği serimizin ikinci konusu.  Sistem Odalarında Enerji maliyetlerini basit bazı uygulamalarla %30 düşürebileceğinizden bahsetmiştik. Bu yazımızda da PUE nedir, ne içindir, ne işe yarar konularına değinmek isteriz. 

PUE (Power Usage Effectiveness), Türkçesiyle Güç Kullanım Etkinliği, veri merkezinin tükettiği toplam güç miktarını ölçen bir değerdir. Bu sayı, veri merkezinizin enerji verimliliğini ölçmenize yardımcı olur ve yakından takip etmek isteyeceğiniz değerdir. PUE, Green Grid tarafından geliştirildi ve 2006 yılında veri merkezi enerji verimliliğini hesaplamak için bir araç olarak tanıtıldı ve o günden bugüne bu endüstrinin güvendiği standart bir ölçüm çubuğu halini aldı.

https://www.youtube.com/watch?v=fMett9lPBTo&t=1s
PUE DEĞERİ NEDİR, PUE DEĞERİ NASIL DÜŞÜRÜLÜR?

PUE DEĞERİ NASIL HESAPLANIR?

Bu değer basitçe, bir tesisin toplam enerji gücünün, BT ekipmanlarının kullandığı güç değerine bölünmesiyle elde edilmektedir. Diyelim tesisinizde toplamda 100.000 kW toplam güç bulunmakta ve bunun 80.000 kW’ını BT ekipmanınıza güç sağlamak için kullanıyorsunuz. Formüle uyguladığınızda 1.25’lik bir PUE değeri göreceksiniz.

PUE NEDİR?

PUE Nedir: PUE, 1’den başlayarak değer almaya başlar ve değerin “1” olması verimliliğin %100 olduğunu göstermektedir. PUE puanı yüksek bir data center, olması gerekenden daha fazla enerji tüketen ve daha az verimli olarak nitelendirilir. Bir tesisin PUE puanı düşükse, o veri merkezi o kadar çevreci ve elektrik kullanımında da bir o kadar verimlidir. 

Bakıldığı zaman, veri merkezleri büyük miktarda enerji tüketir. Bu enerjinin çok büyük bir kısmı da BT ekipmanlarına güç sağlamak ve onları soğutmak için harcanmaktadır. Gerekenden fazla güç kullanılıyorsa PUE değeriniz yüksek olacaktır, bu sebeple enerji verimliliğinizi arttırmanın yollarını aramak isteyebilirsiniz. 

Bir önceki yazımızda hızlıca uygulanabilecek 3 yöntemden bahsetmiştik: Klima sistemlerinizi yenilemek, kesintisiz güç kaynakları sistemlerinizi değiştirmek ve sunucularınızı sanallaştırmak. Bu yazımızda da önceki 3 maddeye eklemeler yapacağız. Toplamda bahsettiğimiz bu 6 Maddeye dikkat ederek PUE değerinizi “1” yani %100 değere yaklaştırabilir, ulaştırabilirsiniz.

 

PUE DEĞERİNİ DÜŞÜRECEK ÜÇ MADDE

Sıcak-soğuk koridor oluşturulması: Sıcak/soğuk koridorun oluşturulması oldukça faydalıdır. Bu düzen, makinelerin soğutulması için tesise pompalanan soğuk hava ile bilgisayar ekipmanı tarafından oluşturulan sıcak havanın karışmamasını sağlar. Bu hem soğutmayı daha verimli bir kılar hem de cihazlarını koridor içerisinde soğutabileceğinizden dolayı sistem tarafından kullanılan gücün azaltılmasına da yardımcı olur.

Kabloların Düzenlenmesi ve Kapatma Panellerinin Kullanılması: Veri merkezlerinde kullanılan kablolar, özellikle hacimli olanlar, düzensiz ve karışıksa hava akışını engelleyebilir. Uygun kablo yönetimine sahip doğru tipte rafın kullanılması, havanın serbestçe akmasına ve ekipmanın düzgün şekilde soğutulmasına olanak tanır. Ayrıca, bu kabloların geldiği kabinlerde boş alanlar varsa kapatma panellerini kullanmak soğuk havanın yolunu belirlemeye yardımcı olurlar, böylece daha az israf edilir ve kabinin ısısı daha rahat kontrol edilir. Bu da tabiki verimliliği arttırır. 

Yönetim araçlarının kullanılması: Veri merkezini izlemek ve verimliliği ölçmek sıkı bir yönetim gerektirir. Basit bir Excel tablosu bu konuda yardımcı olmaya çalışsa da ortam denetleme sistemleri veya daha gelişmiş DCIM sistemleriyle düzenli denetimler gerçekleştirebilir, sürekli iyileştirmeler yaparak verimlilik rakamlarınızı karşılaştırabilirsiniz. Daha gerçek zamanlı ölçüm  yapmak, PUE için büyük bir fark yaratacaktır.

Not: PUE değerinin düşürülmesinde en önemli maddelerden biri de veri merkezi iklimlendirme klima sistemleridir. Bu nedenle ilk yazımızı okumanızı şiddetle tavsiye ediyoruz, vakit kazanmak isterseniz Enerji maliyetlerinizi %30 düşürün video linkimiz ayrıca İklimlendirme ile ilgili bu yazımıza da mutlaka göz gezdirmelisiniz.

Sistem odanızı sağlığınızı kontrol etmek ister misiniz? 

Doğuş olarak yukarıdaki çözüm önerilerinin yanında 35 yılda elde ettiğimiz tecrübemizle uzman kadromuzun keşfe gelerek ihtiyaçlarınızı belirlemesini sağlıyoruz. Üstelik bu hizmet hediyemizdir, sizlerden herhangi ücret talep etmiyoruz.

Veri Merkezi Çözümleri​