Günümüzde farklı tipte yapılar için farklı bina teknolojileri kullanılıyor. Zayıf akım çözümleri içerisinde en çok sorulan soru da elbette “en iyisi hangisi?” oluyor… En iyi yangın söndürme sistemi hangisi sorusunu öncelikle en uzman olduğumuz konu olan sistem odası özelinde incelemek istedik.
Söze başlamadan önce oluşturulacak yapı özelinde yangın engelleme, yangından korunma ile ilgili yönetmeliklere tam ve eksiksiz uyulmasının önemini burada yeniden belirtmek isteriz. Bu yönetmeliklerin belirli standartlara göre oluşturulduğunu unutmamak gerekir.
En iyi yangın söndürme sistemi sistem odaları ve server odaları için elbette yanmaz malzemedir. Yani kısaca yangını engelleme, yangının en başından oluşmamasını sağlama en doğru eylem olacaktır. Yükseltilmiş döşeme sistemleri, yangın önleyici kablo koruyucuları gibi pasif yangın yalıtımı yapmak çok önemli.
Bir yangın oluşmaya başladığında hızla müdahale etmek ve büyümesini engellemek, farklı bölümler ile blok oluşturmak yani yayılmasını önlemek en önemli husus. Bizler doğuş olarak pasif yangın yalıtımı çalışmaları dışında otomatik söndürme sistemleri arasında çevreye en az zarar veren ve zehirli gaz salınımı en az olan malzemeleri tercih etmekteyiz.

Hangi Yandın Söndürme Sistemi En İyisi?

Günümüzde sayısız farklı marka, teknoloji ve ürün olduğu için ancak yapının yangın söndürme hedeflerinin tespiti sonrası en iyi yangın söndürme sistemi belirlenebilir. Bir hastanedeki karşılaşılacak sorunlarla sistem odası için karşılaşılacak sorunlar farklıdır.
Sistem odalarında oluşacak bir afet durumu için kesinlikle “yayılım” ve önceden sezme ile ilgili konuların üzerinde durulması gerekmekte bu nedenle Isı, alev ve duman dedektörleri bir arada veya bölge bölge kullanılmalı. Bu noktada uzmanların görüşü çok değerli çünkü gereksiz maliyetler de oluşabilir. Kesinlikle verim kritik bir çalışma yapılması gerekmekte.

Yangın Söndürme Sistemi ve Çeşitleri

NOVEC 1230 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi: Her yıl daha fazla önem doğa kirliliği konuları neticesinde Halın1301 gazına alternatif olarak geliştirilen NOVEC çevreye duyarlı bir sistemdir. Donanımlara zarar vermez özellikle de standartlar tarafından önerilir.
FM200 Gazlı Yangın Söndürme Sistemi: Elektrik panoları, haberleşme noktaları gibi alanlarda tercih edilmektedir. 8 saniye içerisinde, renksiz, kokusuz ve iletken olmayan bir püskürtme maddesi ile yangına müdahale eder. Detaylar için FM200 Gazlı Söndürme Sistemleri yazımızı okuyabilirsiniz.
Karbondioksitli Söndürme Sistemleri: Yangın ancak Oksijen olan ortamda var olabilmektedir bu nedenle karbondioksitli yangın söndürme sistemi oldukça hızlı şekilde yangını durdurur.
Sprinkler Yangın Söndürme Sistemleri: Bu sistem de otomatik yangın söndürme sistemlerinden birisidir. Kimyasallı bir su ile yangına müdahale eder.
İnert ve Tozlu yangın söndürme sistemleri de diğer iki yöntem arasında. Örneğin tozlu söndürmeler B,C ve D türü yangınları söndürmek için kullanılır.

Sistem Odaları için En İyi Yangın Söndürme Sistemi

Özetlemek gerekirse sistem odaları için en iyi yangın söndürme sistemi, cihazların durum ve konumuna göre tespit edilmiş ilgili bölmelerde doğru sistemle desteklenmiş ve otomatize edilmiş bir sistemdir. Yükseltilmiş döşemesinden tüm pasif yangın engelleme çalışmalarına kadar yönetmeliklere de tam uyumlu, uluslararası standartlarda projeler oluşturulmalıdır. Bu nedenle sizlerle en iyi yangın söndürme sistemini bulmak için çalışmak, saha keşifleri yaparak doğru en maliyetsiz yöntemi bulmak için çalışmak isteriz. Bize ulaşarak tüm sorularınızı sorabilirsiniz İletişim için tıklayın.