Güvenlik günümüzde herkes için en önemli konuların başında gelmektedir. Kimi zaman verilerimizi korumak istiyoruz, kimi zaman telefonumuzda bulunan bilgileri korumak istiyor ve bu nedenle telefonlarımıza şifreler koyuyoruz. Ama bazen her zaman her şeye erişim imkanımız bulunmuyor.

Örneğin aile üyelerimiz, evimiz arabamız ve daha birçok şeyin güvende olduğunu bilmek istiyoruz ama istediğimiz zaman anında kontroller gerçekleştiremiyoruz. Güvende olmamızı sağlayacak kişisel olarak uygulayabileceğimiz birçok yöntem bulunuyor. Tüm bu yöntemlerin dışında daha güvenli bir şekilde korunabilmek için teknoloji en önemli yardımcılarımızdan birisi olmaktadır. Evlerimizin, ofislerimizin yani genel olarak bulunduğumuz mekanların daha güvenli hale gelmesini sağlamak için kartlı geçiş sistemi çok önemli olmakta ve bizi birçok tehlikeden korumaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemi Nedir?

Evlere, otoparklara, ofislere daha birçok yere giriş çıkışlarda insanlara bir kart verilerek turnike, kapı veya bariyerlerin açılmasını, kapanmasını sağlayan ve çalışanların, ziyaretçilerin giriş çıkış saatlerinin kayıt altına alınmasını sağlayan sistemlere kartlı geçiş sistemidenilmektedir.

Kartlı geçiş sistemleri personel takibi yapmak amacıyla sıklıkla tercih edilen popüler bir yöntemdir. Kartlı geçiş sistemleri sayesinde işletmenize sadece belirli kişilerin erişebilmesini sağlayabilir ve belirlenen kişiler dışında yetkili olmayan kişilerin giriş çıkışını engelleyerek işletmenizi kontrolünüz altında tutabilirsiniz.

Kartlı geçiş sistemleri oldukça kolay ve pratik olmakta ve kullanılması sonucunda giriş çıkışların kontrol altına alınması ile güvenli bir ortam oluşturulabilmektedir. Yetkilendirme seçeneği sayesinde izin verilen kişilerin sadece yetkisi olan alanlara girişine imkan tanınarak olmaması gereken kişilerin olmaması gereken yerlerde bulunma ihtimali de ortadan kaldırılmaktadır.

Kartlı Geçiş Sistemleri Nasıl Çalışır?

Teknolojinin ilerlemesi sayesinde kartlı geçiş sistemleri hızla  gelişmekte ve normalden daha güvenli hale getirilmektedir. Mifare ya da Proximity olarak bilinen kartlarda kişilerin kimlik bilgileri elektronik olarak bulunmakta  ve bu sayede erişim izni bulunan kişiler izin verilen alanlara kolaylıkla giriş ve çıkış yapabilmektedir.

Bu kartlarda bulunan manyetik bantlar sayesinde kart okuyucuya belirli bir mesafede yaklaştırılması veya dokundurulması durumunda kart okuyucu ile iletişim kurmakta ve kişinin erişim düzeyine göre giriş izni ya da çıkış izni verilmekte veya verilmemektedir.

Bu sistemler sayesinde tüm giriş veya çıkış işlemleri bilgisayar ortamında kayıt altına alınmakta ve bunun neticesinde kişilerin ne zaman, hangi kapıdan giriş veya çıkış yaptığı kolay bir şekilde tespit edilebilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemleri Kullanım Alanları

Kartlı geçiş sistemi genellikle işyerleri apartman girişleri, asansör kontrolü, park alanları, okullar, eğitim merkezleri, toplu taşımalar, hastaneler, iş hanları ve plazalarda sıklıkla kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri parmak izi, yüz, iris tanıma ve avuç içi damar tanıma gibi biyometrik sistemler ile entegre bir şekilde çalışabilmektedir. Kartlı geçiş sistemlerinin kullanım alanları aşağıda maddeler halinde listelenmiştir.

  • İş yerleri: Çalışanların iş yerine giriş çıkış saatlerini eğer farklı giriş ve çıkışlar bulunuyorsa  hangi giriş ve çıkışın kullanıldığının tespiti için sıklıkla kullanılmaktadır. Çalışanların yetkili olduğu alanda bulunması yani olmaması gereken yerlerde bulunmaması istendiğinde işyeri içerisine de bu kartlı geçiş sistemlerinin yerleştirilmesi sayesinde kontrol kolaylıkla sağlanabilmektedir. Daha net açıklanması gerekirse iş yerlerinde kasanın veya önemli evrakların bulunduğu ya da çok önemli olan bilgi işlem odaları gibi sadece erişim izni olanların girmesi ve işlem yapması gereken yerlere de kartlı geçiş sistemlerinin kurulması ile kontrol sağlanabilmektedir.
  • Apartman girişleri: Apartman veya sitelerde giriş kısımlarına bu sistemlerin kurulması ile sadece burada yaşayan sakinlerin giriş yapabilmesine imkan tanıyan apartmanda yaşamayan yabancı kişilerin ise girişini engelleyen sistemlerdir.
  • Asansör kontrolü: Apartman sakinleri veya ofis çalışanlarının sadece yetkili oldukları bölümlere gitmelerini sağlamak, yetkisi olmayan kişilerin, izni olmayan yerlere girmesini engellemek için bu sistemler kullanılmaktadır.
  • Park yerleri: Park alanları için kayıtlı araçların izni doğrultusunda giriş çıkış için yetkilendirilmesi ve bunun sonucunda giriş çıkış kaydının tutulabilmesi gibi işlemler kartlı geçiş sistemleri ile kolaylıkla yapılabilmektedir.
  • Okullar ve eğitim merkezleri: Okullarda ya da üniversitelerin girişlerinde öğrenci giriş çıkışlarının yapılabilmesi ve öğrenci olmayan kişilerin okul veya üniversitelere girmemesi için kartlı geçiş sistemleri kullanılmaktadır. Aynı zamanda bu yerlerde bilgisayar laboratuvarları veya kütüphane gibi yerlere girişlerin kontrol altında tutulması için kartlı geçiş sistemlerinden yararlanılmaktadır.
  • Toplu taşıma ve ulaşım: Toplu taşıma kullanımında da turnike geçiş sistemlerinin kullanıldığı görülmektedir. Toplu taşımaların kullanılması ve ücretlendirmenin yapılması için kartlı geçiş sistemleri tercih edilmektedir.

Kartlı Geçiş Sistemi Fiyatları

Açık ve net bir şekilde görüldüğü gibi kartlı geçiş sistemleri birçok konuda faydalı olmaktadır. Okul, üniversite, hastane, apartman girişleri, otopark girişleri ve daha birçok yerde geçiş kontrol sistemi kullanılmaktadır. Kartlı geçiş sistemleri fiyatları ihtiyaca ve beklentiye göre farklılık gösterebilmektedir. Bu nedenle bizimle iletişime geçerek ihtiyacınıza en uygun şekilde seçim yapabilir ve kartlı geçiş sistemi fiyatları hakkına bilgi alabilirsiniz.

Doğuş Elektronik olarak uzmanlık fark yaratır sloganımızla ve 33 yıllık bir tecrübe ile sizlere birçok hizmet sunuyoruz. Verilerinizin ne kadar önemli olduğunu biliyor ve sunmuş olduğumuz Veri Merkezi Çözümleri ile sizlerin en iyi şekilde hizmet almanızı sağlıyoruz.