Veri merkezi soğutma çözümleri endüstrinin en çok tartışılan ve en önemli konularından birisidir. Daha önce yazdığımız “Omurga-kanat topolojisi nedir?” adlı yazımızda da belirttiğimiz gibi veri merkezlerinin ürettikleri enerji miktarı, kapladıkları alan ve dolayısıyla ihtiyaçları gün geçtikçe artmaktadır. Giderek artan ısılara karşı daha farklı ve modern soğutma çözüm önerileri bulunması kaçınılmazdır. Bu noktada basit çözümlerle enerji verimliliğinizi artırma ve maliyetlerinizi %30’a kadar azaltma yollarını incelediğimiz video/blog serimizi mutlaka incelemelisiniz.

Veri Merkezi HVAC Çözümleri

Bu sistemler veri merkezinin konumuna, büyüklüğüne, sahip olduğu sunuculara ve yerleşim planına göre değişiklik göstermektedir. Aynı şekilde bir veri merkezi için iyi olan bir çözüm diğeri için kötü sonuçlara yol açacak bir çözüme dönüşebilmektedir. Veri merkezlerinin ihtiyaç duyduğu soğutma sistemlerini seçmek ve onları doğru bir şekilde uygulamak veri merkezleri için hayati önem taşımaktadır.

HVAC Nedir?

Doğru uygulanmamış ve yanlış tercih edilmiş veri merkezi soğutma çözümleri zaman içerisinde çok büyük hava kirliliklerine neden olabileceği gibi hem artan elektrik giderleri yüzünden hem de içerisinde barındırdığı ekipmanların en uygun sıcaklıkta çalışmamasından kaynaklı ortaya çıkan bozulma, yanma gibi sorunlar yüzünden çok büyük maddi giderlere de sebep olmaktadır.

Tüm bu sorunların üstesinden gelebilmek adına doğru veri merkezi soğutma çözümünün seçilmesi ve doğru bir şekilde uygulanması veri merkezleri için aksi iddia edilemeyecek kadar önemli bir ihtiyaçtır. Bloğumuzda bulunan “İklimlendirme nedir?” yazısında bahsettiğimiz gibi doğru bir iklimlendirme yöntemi size çok büyük yararlar sağlayabilir.

Veri merkezi soğutma sistemlerinin en büyük amacı mümkün olan en düşük gider ve karbon izi ile veri merkezindeki fazla ısıyı merkez dışına taşımaktır.

Kalibre Edilmiş Vektörlü Soğutma (CVC)

CVC özellikle yüksek yoğunluklu sunucular içeren veri merkezleri için tasarlanmış bir soğutma sistemidir. CVC sistemi soğutmanın daha etkin bir şekilde gerçekleşebilmesi için hava akışını ekipmanlar aracılığı ile optimize eder. Bu sayede veri merkezi içerisindeki sunucu kasası başına devre kartı oranını arttırmayı ve daha az çalışan ile sistemi sürdürmeyi mümkün kılar.

Soğuk Koridor/Sıcak Koridor

“İklimlendirme nedir?” isimli yazımızda daha detaylı bir şekilde de bahsettiğimiz gibi soğuk ve sıcak koridor uygulamaları günümüz veri merkezlerinde sıklıkla tercih edilen bir soğutma yöntemidir. Sıcak ve soğuk koridor uygulaması veri merkezi içerisinde farklı koridorlar oluşturarak havanın sıradan soğutma sistemlerine göre daha iyi izole edilmiş olmasına izin verir. Bu sayede çok daha etkin ve verimli bir soğutma gerçekleştirmek mümkün olur.

Bilgisayar Odası Klimaları (CRAC)

En eski ve en yaygın soğutma sistemlerinden birisi olarak kabul edilen CRAC sistemleri diğer sistemlere göre daha ucuza mal ediliyor olması ile öne çıkan sistemlerden birisidir. CRAC sisteminin ihtiyaç duyduğu klimalar sektör fiyatlarına göre ucuz kabul edilebilecek düzeyde olsa da diğer soğutma yöntemlerine göre daha fazla elektrik giderine sebep olduğu için bu avantajı zaman içerisinde kaybolabilmektedir. CRAC sistemlerinde klimalar tüm odayı soğutacak şekilde kullanılabileceği gibi özellikli soğutma adına belli başlı raflara ve sunuculara da yönlendirilebilir. CRAC sistemi bu avantajı sayesinde halen daha etkin ve başarılı bir soğutma sistemi olarak kullanılmaya devam etmektedir.

Serbest Soğutma

Serbest soğutma sistemleri sürekli olarak aynı havayı soğutmak yerine sunuculara daha fazla soğuk hava sağlayabilmek adına dış atmosferi kullanan bir veri merkezi soğutma sistemidir. Bu yöntem sadece belli başlı iklimlere uygulanabiliyor olsa da çok verimli bir soğutma şeklidir. Serbest Soğutma’nın avantajlarından yararlanmak için ve soğutma giderlerini düşürebilmek için büyük şirketler veri merkezlerini kutuplara yakın noktalara kurma eğilimindedir. Günümüzde pek çok büyük şirketin veri merkezi soğuk iklimlerde konumlandırılmıştır.

Dünyadaki en büyük veri merkezleri hakkında daha detaylı bilgi almak için bloğumuzdaki bu yazıyı okuyabilirsiniz.

Buharlaşmalı Soğutma

Buharlaşmalı soğutma sistemini kullanan veri merkezlerinde sıcak hava suya maruz bırakılır. Bu da suyun buharlaşmasına ve aynı zamanda havadaki ısının da çekilmesine sebep olur. Su, buğulanma sistemleri ile veya filtre ve mat gibi nemli malzemeler kullanılarak sistem dışına aktarılabilir.

Buharlaşmalı soğutma sistemi, CRAC gibi soğutma ünitelerine ihtiyaç duymadığı için oldukça enerji verimli bir sistem olsa da yapısı gereği çok fazla suya ihtiyaç duymaktadır. Veri merkezi soğutma kuleleri genellikle buharlaşmayı kolaylaştırmak ve dış atmosfere ekstra ısıyı aktarmak adına kullanılır.

Günümüzde en yaygın olarak kullanılan soğutma sistemleri bu sistemlerdir. Burada bahsettiğimiz her sistem kendi başına oldukça etkili bir sistem olsa da en iyi veri merkezi soğutma çözümleri için bu sistemler bir arada kullanılabilmektedir.

Doğuş Elektronik olarak bizler sizlere nasıl bir hizmet sunuyoruz?

Veri merkezleri kurmak veya mevcut veri merkezlerini geliştirmek isteyen siz değerli müşterilerimize en uygun hizmeti verebilmek adına 34 yıldır kendimizi geliştiriyor ve çağın gerekliliklerine uyum sağlıyoruz. Doğuş Elektronik olarak geliştirdiğimiz veya kurduğumuz veri merkezlerinde alanında uzman kadrolarımız sayesinde en modern soğutma çözümlerinden de yararlanarak sizler için en uygun veri merkezlerini kurma konusunda size yardımcı oluyoruz.

Doğuş Elektronik olarak bizler 34 yıllık tecrübemizi kullanarak sizler için en az maliyetle en yüksek verimi sağlayacak ürünleri seçiyor, bu ürünlerin veri merkezi içerisindeki yerleştirmelerini yaparak bu ürünlerden en yüksek verimi almanızı sağlıyoruz.

Veri merkeziniz konusunda yardım ihtiyacı duyabileceğiniz her konuda size yardımcı olmaktan mutluluk duyarız. Yapısal sorunlardan en iyi soğutma çözümlerine kadar sizin için en uygun olan hizmeti almak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Veri merkezi çözümlerimiz konusunda daha detaylı bilgiye sahip olmak için bu bağlantıyı takip edebilirsiniz

Bize ulaşın

İhtiyacınız olan çözüm doğrultusunda uzman ekibimizden daha detaylı bilgi almak için bir tanışma ve proje toplantısını hemen sizler için ayarlayabiliriz.

Bizlere ulaşmak için sales@dogussaha.com email adresini, 0212 222 8989 telefon numarasını ve sitemizin iletişim bölümünü kullanabilirsiniz.