Geçtiğimiz 5 yılda kablosuz ağ çözümlerinin hem bireysel hem de kurumsal alanda gelişmesiyle BT altyapı sistemlerinde de yapısal değişiklikler oldu. Artık kablosuz ağ, kablolu alternatifi değil; öncelikli seçim olarak düşünülüyor. 
Elbette Wireless’ın geleceği WiFi 6 yazımızda da bahsettiğimiz 802.11ax teknolojisinin payı büyük. Ayrıca IPV6 yönelimleri de gelecek yıllarda hız kazanacağı için dijital dünya her zamankinden daha hızlı gelişmeye devam edecek.

Kablosuz Ağ Çözümü Nedir?

Basitçe ifade etmek gerekirse donanımların herhangi bir kablo yada bağlayıcı ile bağlanmadan, radyo frekanslarını kullanarak veri alışverişine imkan sağlayan esnek bir iletişim modelidir. Yapısal kablolama profesyonel ve dikkat edilmesi gereken bir iş; Kablosuz ağ çözümleri yapısal kablolamanın yoğunluğundan da kurtarıyor aslında bizleri. Öte yandan farklı lokasyonlardan da erişim imkanı sunuyor. 

Kablosuz Ağ Yapısını 3 Farklı Şekilde Kurgulayabiliriz

Bu tür yapıları oluşturmak için 3 farklı yönetim sistemi tercih edilebilir: Merkezi , birleşik (Converged) ve bulut tabanlı yönetim sistemi. Doğuş olarak tüm senaryolarda WiFi çözümleri sunuyoruz. Bu noktada kablosuz ağ çözümleri projelerinizde ve ihtiyaçlarımızda uzman keşif ekibimizle görüşebilirsiniz.  Bilmeyenler için üç yönetim türünü detaylandırmaya gayret edelim:

Merkezi Yönetim Sistemi: Bu tür aslında en yaygın olanıdır. Geliştirmeleri kolaylaştırır, daha gelişmiş kablosuz yapıların kurgulanmasını sağlar. Bir controller ile işletmelerde bulunan AP’ler merkezi olarak yönetilir. Bağımsız yönetilen AP’ler  özellikle büyük yapılarda ağda problemlere yol açabilmektedir

Birleşik (Converged) Yönetim Sistemi: KOBİ, OBİ, kampüsler ve şubeler için idealdir. Kablolu yapı ile kablosuz yapının uyum içerisinde çalışmasını sağlar. Switch yardımıyla veri cihazlara aktarılır. 

Bulut Tabanlı Yönetim Sistemi: Farklı konumlara dağılmış cihazları kontrol edebilmek için bulut yapıyı kullanır. Örneğin Cisco Meraki bu konuda ustalaşmış global bir çözüm. FMV Işık Okulları için yapmış olduğumuz çalışmayı buradan inceleyebilirsiniz. 

Kısa bir not: Cisco Meraki için açmak isteriz: Meraki özellikle kolay arayüzü sayesinde IT ekiplerince çok seviliyor. Öte yandan IT departmanının bütçesini de daha tutarlı kullanmasını sağlıyor. Kesintiler ve güvenlik sorunları da büyük ölçüde ortadan kalkıyor. Cisco Meraki için teklif almak isterseniz tıklayın.

Kablosuz Ağ Tipleri (Kablosuz Network Tipleri)

Sizlere bu noktada bahsetmek istediğimiz 4 adet farklı tip bulunuyor. 

Wireless WAN (WWAN): Wireless Wide Area Network olarak literatürde bulunan bu tipte ülkeler ve şehirler gibi devasa alanlarda dahi kullanılabilir. Örnek vermek gerekirse; bu yapı sayesinde telefon görüşmelerimizi yapabiliyoruz yada Doğuş’un web sitesinde çözümlerini inceleyip, ihtiyaçlarımızı belirlemek üzere iletişim kurabiliyoruz. 

Wireless PAN (WPAN): Wireless Personal Area Network olarak literatürde bulunan bu tipte IR, Bluetooth kullanarak birkaç cihaz bağlanabiliyor. İki farklı Apple cihaz kullanıyorsanız Airdrop özelliğinin hemen bu yapıda olduğunu anlayacaksınız.

Wireless LAN  (WLAN): Wireless Local Area Network olarak literatürde isimlenmiş bu tip radyo frekanslarını kullanarak veri aktarımını sağlıyor. Acess Point, switchler gibi cihazlar yardımıyla belirlenen bölge içerisinde haberleşme sağlanıyor. Örneğin aynı ağda bulunan Printer’a bilgisayarınızdan bir talimat gönderiyorsunuz ve yazıcı görevini gerçekleştiriyor. OFDM teknolojilerini kullanarak tek bir odadan tüm kampüse, ofise yönetim sağlanabilir.

Wireless MAN (WMAN): Wireless Metropolitan Area Network olarak literatürde ismini almış bu tipte bir şehirdeki binalar, büyükşehir alanları gibi farklı WLAN türleri bağlanıyor. 

Bonus olarak: Wireless Ad Hoc Network, Space Network, Global Area Network gibi farklı network tiplerinin farlığından da söz edebiliriz. 

 

Gayrimenkul Firmaları için Bulut Tabanlı Yönetim Sistemi

 

Gayrimenkul Firmaları için Kablosuz Ağ Çözümleri

Bugün Cisco Meraki özelinde bir vaka paylaşımı yapacağız. Metnin ilk kısımlarında kendi çalışmamızı da sizlerle paylaşmıştık ancak ülkemizde profesyonel gayrimenkul firmaları hızla büyüdüğü için özel olarak Cisco’nun kendi vaka paylaşımından da yararlanmak istedik. Cisco Meraki Colliers çalışması orijinal metni için tıklayabilirsiniz.

Kanada merkezli ticari gayrimenkul markası olan Colliers, çalışanları ofise dönmeden önce network alt yapısında yeniden modellemeye gitmesi gerektiğini düşündü. Aslında gelecekte pek çok markanın hibrit ve uzaktan çalışma modeline geçeceği tahmin edilir bir durum haline geldi. 

Colliers’in EMEA sorumlularından janJaap Boogard: Çok işletmenin alanlarını yeniden gözden geçirdiğini söylüyor. Geleceği tahmin etmek zor ancak emin olabileceğimiz bir şey varsa çalışma alanlarının daha esnek olması gerektiğidir diye sözlerine devam ediyor.  İşte bu nedenle Colliers Kablosuz ağ çözümünde Cisco Meraki’yi seçerek çalışma alanlarını geleceğe taşıdı. 

Projenin Amacı

Colliers aslında müşterilerine önerilerde bulunmadan önce içe dönerek kendi ofis kullanımını geliştirme kararı aldı. 

Boogard’a göre: Markalar çalışma alanının önemini fark ediyorlar ancak bu alanların rolünün değiştiğinin de farkındalar. Değişimler için büyük kararlar alıyorlar ve rehberlik arıyorlar.

Colliers bu noktada kullanım yoğunluğunu gerçek zamanlı görüntüleyerek ofis doluluk alanlarını daha doğru şekilde tespit etmek istedi. Daha sonra bu verileri alan kullanımı, kaynak planlaması ve güvenlik kontrolleri hakkında bilgi edinmek için kullanmayı amaçladı. Bu noktada marka yetkilileri canlı ve organik verinin önemine vurgu yaptı. 

Çözüm

18.000 Çalışanı olan Colliers’in tüm ekibi dünya geneline dağılmış durumda. Cisco Meraki’yi kendi BT altyapısına göre kolaylaştırarak standartlaştırdı. Tüm dağınık çalışma alanları tek bir dashboard üzerine geçmiş oldu. Cisco Meraki’nin global iş ortakları ile çalışarak verilerin dinamik alınması sağlandı. 

Burada özellikle vurgu yapmak istediğimiz kısım Cisco Meraki’nin kolay uygulama özelliği ve IT ekiplerinin çabuk kavrayabilmesi çünkü arayüz oldukça gelişmiş ve kolay. Zaten bu projede de yetkililer bu noktaya vurgu yapmış. 

Bu proje bize gösteriyor ki Cisco Meraki, basking.io gibi analiz platformu ile birleştiğinde harika dinamik sonuçlar vererek kusursuz alan kontrolü sağlıyor. 

 

Okullar için kablosuz ağ çözümü görseli

 

Okullar için Kablosuz Ağ Çözümleri

Kampüs gibi alanlarda yüksek yoğunlukta cihaz sürekli olarak ağda dolaşıyor. Bir yandan içeride iletişimin kesintisiz sağlanması gerekirken bir yandan misafir bağlantılarla, kalıcı bağlantıların tamamen ayrılması gerekiyor. Yani güvenlik ve kesintisiz aktarım büyük öncelik.  

Farklı cihazlardan oluşan bir bt altyapısı hem farklı kampüslerle iletişimi zorlaştırıyor hem de IT süreçlerini zorlaştırıyor. Bu nedenle yapının birbiri ile haberleşmede sorun yaşamayan cihazlar kullanılarak kurgulanması ve sistemin işlevselliğini sağlayan yazılımın güçlü olması gerekiyor. Bizim öncelikli önerimiz Cisco Meraki.

Cisco Meraki’nin Sunduğu Çözümler: 

  • Network Ürünlerinin tek bir ara yüz üzerinden kontrol edilmesi.
  • Sorunların çözümünde hız ve kolaylık.
  • Her zaman güncel alt yapı
  • Sınırlı sayıdaki IT personelinin iş yükünün azaltılması
  • IT Personelinin hızla kısa bir eğitim sonucu tüm ağ anahtarlarını, erişim noktalarındaki portları doğru şekilde yapılandırmayı öğrenmesi

Farklı bölgelere yayılmış kampüsler yada tek bina fark etmez yapınızın ihtiyaçlarını birlikte belirlemek isteriz. Ücretsiz olarak keşfe geliyor IT ekiplerinize  en doğru yönlendirmeleri yapıyoruz.

Otel WiFi Sistemleri

Oteller için kablosuz ağ çözümler veya herhangi bir wifi senaryosunda pek çok farklı parametre devreye görüyor. Yasalar, loglama gibi konular çok önemli. Bu nedenle en baştan en sona  bt altyapı stratejilerinde yer almak keşif ekiplerimizle en doğru maliyette çözümü sizler için belirlemek isteriz.