Ana SayfaTelefon (Analog ve IP) Santral...

Telefon (Analog ve IP) Santralleri

TEKLİF FORMU

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

IP Telefon Nedir?

Genellikle VoIP(Voice over Internet Protocol) teknolojisi kullanılarak çalışan telefonlara IP telefon denilmektedir. Bu teknoloji internet üzerinden telefon görüşmeleri yapabilmenizi sağlayan bir teknolojidir. IP telefonlar ses verilerini iletmek ve almak için  bir ethernet kablosu ve  wifi bağlantısını kullanarak telefon hizmeti sunmaktadır.

Halka açık olarak ilk IP telefon 1955 yılında piyasaya çıkmıştır. Ancak standart bir telefon sistemine göre düşük bir ses kalitesine sahip olmakla birlikte aşırı derece de pahalıydı. Bu tarihten itibaren internet tabanlı teknolojilerin gelişmesiyle birlikte IP telefonlar artık HD ses kalitesi verebilmekte, daha ucuz maliyetler ile daha gelişmiş iş telefonları olarak karşımıza çıkmaktadır. 

IP Telefon Nasıl Çalışır?

IP telefon sistemleri, sesli iletişimleri interneti kullanarak aktarabilmek için İnternet Protokolünü (IP) veya diğer dijital protokolleri kullanmaktadır. IP telefonlar kişilerin analog ses sinyallerini okumakta ve bunları dijital sinyallere dönüştürmektedir. Bu dijital sinyaller ise veri olarak geniş bir hatta gönderilmektedir. Daha net olarak açıklanması gerekirse IP telefonlar telefon konuşmalarını bir IP telefon sistemi, VoIP sistemi ve bir ağ kablosu üzerinden ağa ve internete yönlendirerek çalışmaktadır.

IP telefon sistemleri nelerdir?

IP telefon sistemleri, dijital sinyalleri göndermek veya almak için IP telefonlar ile birlikte çalışan sistemlere denilmektedir. IP telefon sistemleri üç temel bölümden oluşmaktadır. Bunlar IP telefonu, IP PBX’ten veya bir VoIP özel şube santralinden oluşmaktadır. Bu sistemler genellikle bir LAN (Yerel Alan Ağı) aracılığı ile bir VoIP servis sağlayıcısına bağlı durumdadırlar. Geleneksel telefon sistemleri devre anahtarlamalı telefon sistemleriyle çalışmaktadır. IP telefon sistemleri bunun tam tersi olacak şekilde telefon çağrılarını internet üzerinden ileterek çalışmaktadır.

IP Telefon Özellikleri

IP telefon işletmeleri modern çalışma ortamlarında çok daha verimli bir hale getirebilmek için daha geniş bir işlevsellik ve yetenek yelpazesiyle güçlendirmektedir. Aşağıda IP telefonların en önemli özelliklerini inceleyebilirsiniz.

HD ses: HD ses sayesinde işletmelerde bulunan arka plan gürültüsünü yok ederek seste kesinti olmadan daha net ve daha temiz bir ses kalitesi sunar.

Tek numara: IP teknolojisi sayesinde kullanıcıların farklı telefonlardan arama yapmak için tek bir telefon numarasına sahip olmaları yeterlidir.

En Az Maliyet Yönlendirme (LCR): Bu sistem aramalarınızı yönlendirmek için en iyi yolu otomatik bir şekilde oluşturmaktadır. Bu sayede tasarruf edilebilmesini sağlamaktadır. Bu sistem her harici aramada yönlendirme yolu için önceden ayarlanmış en düşük maliyetli seçeneğin seçilmesini sağlamaktadır.

Çağrı Aktarma: Bu özellik kullanıcıların bir cihazdan başka bir cihaza seste bir kesinti olmadan sorunsuz bir şekilde geçilebileceği anlamına gelmektedir.

IP Telefon Avantajları Nelerdir?

Eğer bir işletme telefon sistemini güncellemek istiyorsa ve aynı zamanda maliyetten tasarruf etmek istiyorsa IP telefon ağı iyi bir seçenektir. IP telefonlar arama yapabilmek veya arama almak için interneti kullanmaktadır. Bu sayede işletmede iletişimin sağlanması için her yere kablo çekilmesine gerek kalmamaktadır. IP telefonları kullanmak için işletmede bulunan mevcut internet bağlantısı kullanılabilir. Kullanıcılar işletmede bulunan diğer IP telefonlar ile ücretsiz bir şekilde iletişim kurabilmektedir. IP telefonların interneti kullanmaları, ekstra donanımlara ihtiyaç duymamaları sayesinde masrafları ortadan kaldırmaktadır.

IP telefonların önemli avantajlarından biri ise eş zamanlı birden çok arama yapılabilmesini sağlamasıdır. Geleneksel sabit hatlı bir telefonda bir arama yaparken ikinci bir arama yapılabilmesi mümkün olmamaktadır. Bir bulut telefon sistemi kullanılması sınırsız eş zamanlı telefon görüşmesi yapılabilmesine olanak tanımaktadır. Geleneksel telefon sistemini kullanırken eğer telefon meşgulse ve birden çok dış arama gelirse gelen aramalara cevap verilemediği için istenmeyen bir durum oluşmaktadır. IP telefon sistemi ile tüm telefonlar meşgulken bile bir kuyruk sistemi kullanarak tüm çağrılara cevap verilebilmektedir.

Aynı zamanda IP telefon sistemleri internet bağlantısının olduğu her yerde kullanılabilmesi sebebiyle uzaktan çalışabilme imkanı da sunmaktadır.

Hemen bizimle iletişime geçerek tüm süreç hakkında bilgi alın.

IP telefonlar nerelerde kullanılabilir?

IP telefonlar internet bağlantısı olan her yerde kullanılabilir. IP telefon ofisin fiziksel konumuna bağlı değildir. Bir IP telefon fişi çıkarılarak başka bir yere götürebilmekte, hat ve ayarların hiçbiri değişmeden bir yere tekrar takılarak sorunsuz bir şekilde kullanmaya devam edilebilmektedir. Bu teknolojinin istenilen yerde kullanılması nedeniyle uzaktan çalışabilme fırsatını da insanlara sunmaktadır. İşverenler uzaktan çalışan kişilere hem ofis için bir IP telefon hem de ev için bir IP telefon verebilir ve her iki telefonunda aynı anda çalması sağlanarak her iki konumdan da gelen çağrının yanıtlanabilmesini sağlayabilir.

Şirket telefon sistemini yeni bir VoIP sistemine geçirmek, bir telefonun yeniden öğrenilmesi gerektiği anlamına gelmemektedir. IP telefonlar alışılan tüm özelliklere sahip standart bir ofis telefonu olmaya devam etmektedir.

Bir IP telefon sistemi, şirketin büyümesi ve kurum içi iletişimin en üst seviyede olması için ekonomik ve uzun vadeli faydaları sağlamaktadır. Sonuç olarak, modern tasarımı, kullanım kolaylığı, daha az bakım gerektirmesi ve sürekli gelişen işlevselliği nedeniyle bir IP telefon sistemi işletmeniz için çok doğru bir seçenek olacaktır.

Eğer işletmenizin telefon sistemini IP telefon sistemleri ile değiştirmek istiyorsanız Doğuş Elektronik olarak tüm bu süreçte alanında uzman personelimiz ile sizlere yardımcı olmaktayız. Hemen bizimle iletişime geçerek profesyonel destek alın.

TEKLİF ALIN

1 Step 1
keyboard_arrow_leftPrevious
Nextkeyboard_arrow_right
FormCraft – WordPress form builder

Doğuş Olarak Projenizin Başından Sonuna Yanınızdayız

Doğuş olarak biz 35 yılı aşkın süredir 500’ü aşkın büyük proje gerçekleştirdik. Uluslararası standardlarda çıktılar elde ederek belgeledik. TUBORG, ING BANK, SOCAR gibi global markaların veri merkezlerinin inşaatını gerçekleştirdik. 2022’yılının ilk günlerinde FMV Işık okulları için Cisco Meraki projesi tamamladık.

“Uzmanlık fark yaratır” diyoruz ve her işte yeni tecrübeler edinmeye devam ediyoruz. İşimizi, stratejik ortak yaklaşımıyla ele alıyor en baştan en sona kadar sizlerle birlikte hareket ediyoruz. Projenin tamamlanmasının ardından çıkabilecek sorunlara karşı bağımızı koparmıyor. Her an sizlerle birlikte hareket ediyoruz.

Uzun yıllar teknik konularda uzmanlık yapmış sertifikalı ve tecrübeli personelimizle uzaktan izleme yazılımları ile sistem izleme ve IT kaynak yatırımlarından sizlere tasarruf sağlamaktayız. Sizlere profesyonel yazılım programlarıyla yaptığımız durum analizleri sonucunda minimum maliyet ve maksimum hızı sağlama garantisi veriyoruz.

Bu sayede erişimin kesintisiz ve verimli bir şekilde sürdürülmesini sağlıyor, çözümlerimizi birinci sınıf garantiler ve personel ile gerekirse yerinde veya uzaktan destekleyerek demo ve eğitim hizmetlerimizle birlikte sizlerin her zaman yanında yer alıyoruz.

Güvenilir bir firma olamın zorluğunun farkında olarak Sektörün öncü firmalarıyla yaptığımız anlaşmalarlın verdiği güç ve azimle projelerimizi zamanında teslim ediyoruz.